Cesta: Titulní stránka > Jana Fischerová - náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina


 

Letošní turistická sezóna na hradech Roštejn a Kámen je definitivně ukončena

Letošní turistická sezóna na hradech Roštejn a Kámen je definitivně ukončena
Standardně se s posledními říjnovými dny na hradech ukončuje turistická sezona. Letos je vše jinak, a tak hradní objekty uzavřely své brány už 12. října v souladu s vládním nařízením přijatým v důsledku nepříznivého vývoje epidemické situace. Původně na 14 dní. „Věřili jsme, že Kámen i Roštejn své brány ještě poté otevřou a budou moci oficiálně zakončit turistickou sezonu. Bohužel s nárůstem pacientů pozitivních na covid-19 bylo nezbytné zpřísnit další opatření a je tedy zřejmé, že pro letošní rok zůstanou oba krajské hrady už zavřené. Oficiálně je možné prohlásit turistickou sezónu 2020 pro ně za ukončenou,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztah s tím, že i přes řadu omezení v průběhu roku byla zaznamenána rekordní návštěvnost.
 

 
 

Hned dva hrady vlastní Kraj Vysočina. Jeden se nachází uprostřed lesů na Jihlavsku nedaleko Telče a druhý přímo v obci Kámen na Pelhřimovsku.  Lovecký hrádek Roštejn prošel v letech 2017 až 2020 stavební a expoziční obnovou v rámci projektu z Integrovaného regionálního operačního programu spolufinancovaného Evropskou unií. Letos byla dokončena například obnova studny, došlo k osazení nové hradní brány nebo kopie sochy sv. Huberta – její originál je k vidění na prohlídkové trase A či umístění trofejí na fasádu dle dobových fotografií. Projekt má být administrativně ukončen do února 2021. Právě kvůli exteriérovým pracím a jarním omezením souvisejícím s první vlnou koronavirové pandemie byl hrad Roštejn pro veřejnost otevřen pouze v období od 1. června do 11. října. Přesto sem za 4,5 měsíce zavítalo 47 358 platících návštěvníků. V tomto počtu je zahrnuto i více než tisíc návštěvníků divadelních prohlídek, které se dlouhodobě těší velkému zájmu.  Dalších 440 návštěvníků zavítalo na kulturní akce realizované mimo expozice hradu. I přes probíhající stavební ruch v prostoru před hradem se nenechali odradit ani snoubenci a své „ano“ si zde řeklo hned 15 párů. V jeden den zde proběhly dokonce tři svatební obřady. Další svatby původně plánované na podzim se přesunuly na příští rok. „Co se týče návštěvnosti, je zde patrný významný meziroční nárůst, který byl jednak způsobený plným zpřístupněním všech nových expozic hradu a zvýšením povědomí o Roštejně mezi širokou veřejností, dále obecně zvýšeným zájmem o domácí turismus a rovněž mimořádnou slevou na vstupném v příspěvkových organizacích Kraje Vysočina v měsících červenec až září při příležitosti 20. výročí vzniku Kraje Vysočina. Jistou roli ve velmi úspěšné sezóně, která šla v určitých ohledech až na limity provozních možností hradu, sehrála i probíhající rekonstrukce státního zámku v Telči, který měl omezený provoz, a řada návštěvníků tedy místo Telče vyrazila na Roštejn. Oproti loňsku jsme zaznamenali téměř o 10 tisíc více návštěvníků. Rekordní měsíční návštěvnost u nás padla v srpnu, kdy na hrad zavítalo přes 19 500 platících návštěvníků,“ uvedla kastelánka hradu Kateřina Rozinková, která je v současnosti na mateřské dovolené.   

 

Nárůst návštěvnosti oproti loňskému roku hlásí i z hradu Kámen. Počet platících návštěvníků zde činí 27 860. Dalších několik tisíc návštěvníků se zúčastnilo kulturních a doprovodných akcí, a proto celková letošní návštěvnost hradu čítá 31 483 osob. A také zde se uskutečnilo šest svatebních obřadů, a to i přesto, že se v areálu hradu rozeběhly stavební práce v podobě revitalizace bývalého pivovaru pro účely návštěvnického centra, které sebou nesly omezení v podobě mobilních toalet. Novinkou v letošním roce byl v expozicích vystavený nedávný přírůstek do sbírek, a to motocykl ČZ 175/501.05, který je více známý pod názvem prase s návěsným sidecarem Druzeta 408 a přívěsným vozíkem PaV40. Ten bude k vidění v expozicích i v příštím roce. Navíc nově bude vystaven těžký sidecar Tlustoš TAP Speciál, který v současnosti prochází renovací. Rok 2021 by měl být již opravdu poslední před zahájením rekonstrukce hradu a expozic a předběžně se počítá s ukončením sezóny na konci srpna 2021. Plánované dřívější ukončení sezóny na Kámeni by rádi svým návštěvníkům kompenzovali speciálními programy zaměřenými na všechny věkové kategorie. Vrcholem sezóny by pak měl být mezinárodní sraz řemenových motocyklů. Je tedy patrné, že na hradě Kámen i příští sezóna bude opět nestandardní.

 

Na jednom se provozovatelé obou hradů shodnou. A to, že sezóna 2020 byla poměrně náročná a velmi výjimečná, ať již nezvyklým rozsahem, výší počtu návštěvníků nebo nutností provázet návštěvníky po většinu času v rouškách. Řada akcí musela být zrušena, ale když byly objekty otevřeny, pro změnu byly doslova v obležení návštěvníků. Dokonce se na prohlídku vydali i ti, kteří by za jiných okolností trávili dovolenou v zahraničí a o hradní expozice by normálně nejevili žádný zájem. Na obou objektech se v některé dny dostali až na hranu svých kapacit. Stávající zimní období využijí na hradech k zazimování expozic, přípravě tvorbě nových programů pro příští rok a k čerpání dovolené, na kterou se v letních měsících nedostanou. Aby plni sil přivítali své návštěvníky opět v roce 2021.


Foto: hrad Roštejn

roštejn

roštejn

roštejn

roštejn


  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.11.2020 / 5.11.2020

Počet návštěv: 678
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek