Cesta: Titulní stránka > Zdravotnický portál Kraje Vysočina


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Lektoři první pomoci se vzdělávali v sídle krajských záchranářů

Seminář pro lektory první pomoci
Půl dne v sídle Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina v Jihlavě strávilo na 35 lektorů celokrajských projektů První pomoc do škol a Prevence dětských úrazů. Své zkušenosti jim předal a celým procesem poskytování péče záchranářů je provedl lektor zdravotnické záchranné služby diplomovaný záchranář Zdeněk Jedlička.
 

 
 

„Je nutné vědět, co v terénu sami zajistíte a kdy je naopak nutné velmi rychle volat číslo 155,“ vysvětloval lektorům, kterým dále v teoretické části semináře přiblížil příznaky a následné postupy první pomoci například u alergických reakcí, bolestí břicha nebo u náhlých mozkových příhod. Také jim představil počítačový vzdělávací modul s názvem Mimořádná událost a využití software XVR k nácviku činností pro řešení hromadných neštěstí.


„Dozvěděl jsem se pár nových informací, zaujala mě hlavně prohlídka aut a jejich vybavení. Bylo fajn prohlédnout si zázemí záchranky a zjistit, jak to tady denně funguje,“ nechal se slyšet David Kondýsek, který studuje první ročník Vyšší odborné školy zdravotnické Žďár nad Sázavou a do projektu První pomoc do škol se zapojil už v minulém školním roce.


Po získaných znalostech se totiž účastníci semináře vydali na průzkum jihlavského sídla záchranky, kde si prohlédli vybavení aut, se kterými jezdí lékaři a záchranáři, jak vypadá sanitka zevnitř, a Zdeněk Jedlička jim vysvětlil, jak dispečink přijímá informace a co následuje poté, aby se záchranáři do dvaceti minut dostali k pacientovi. Lektoři také ocenili ukázku pokročilého výcvikového resuscitačního modelu dospělé osoby, který využívá realistické scénáře, vytvořené skutečnými záchranáři. Model je vybavený interaktivním softwarem, komunikačním modulem a virtuálními nástroji pro monitoring a léčbu figuríny. Účastníci semináře si vyzkoušeli změřit tep, zkontrolovat zorničky nebo za pomoci fonendoskopu vyšetřit plíce a srdce pacienta. „Zajímalo mě, jak funguje zdravotnická záchranná služba v Jihlavě, protože mám zkušenosti se záchrannou službou v Pardubicích. A nejen prohlídka vozidel a výcvikového resuscitačního modelu, ale také spousta dalších věcí byla zajímavá,“ svěřila se Alena Velechovská z Červeného kříže ze Žďáru nad Sázavou, která školí první pomoc pro děti v 8. třídách základních škol. Na závěr si účastníci prohlédli moderní operační středisko záchranné služby a mohli sledovat reálný příjem tísňových volání a vysílání vozidel na výjezd.


Účastníky semináře a zároveň lektory první pomoci jsou především členové oblastních spolků Českého červeného kříže, studenti vyšších zdravotnických škol v Kraji Vysočina a jejich pedagogové, ale také další zdravotníci, kteří mají blízko k výuce první pomoci. Ti všichni se dobrovolně podílejí mimo jiné na realizaci projektu První pomoc do škol, která na Vysočině funguje od školního roku 2004/2005. Do projektu je dlouhodobě zapojených téměř sto procent základních a přes osmdesát procent středních škol, přičemž v letošním školním roce lektoři navštíví 149 základních a 48 středních škol a učilišť a proškolí přes 8 800 žáků a studentů. Za třináct let absolvovalo kurzy úctyhodných více než sto tisíc mladých lidí. 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Lektoři první pomoci se vzdělávali v sídle krajských záchranářů
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 2.3.2017 / 2.3.2017

Počet návštěv: 6269
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek