Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Legenda Nikoly Šuhaje znovu ožívá

Klienti ústavů sociální péče ze čtyř zemí natáčeli koncem srpna v zakarpatské Kločavě příběh Nikoly Šuhaje. Inspirací pro natáčení byla známá kniha Ivana Olbrachta „Nikola Šuhaj loupežník“ z roku 1933. Skupina z Ústavu sociální péče v Těchobuzi přizvala k natáčení po loňské úspěšné spolupráci další partnery a během devíti dnů příběh natočila. Hotový film bude uveden v červnu 2011 na mezinárodním filmovém festivalu (ne)herců s mentálním a kombinovaným postižením MENTAL POWER PRAGUE FILM FESTIVAL, který se uskuteční v Praze. „Už během natáčení se ukázalo, že výběr díla byl velice šťastný a bude žhavým adeptem na slušné umístění v soutěži,“ uvedl radní kraje pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.
 

 
 

Příběh lásky a zrady nenatáčeli profesionální herci, ale klienti ústavů pro mentálně postižené ze čtyř zemí – České republiky (ÚSPMP Těchobuz, kraj Vysočina), Slovenska (DSS Zavar při Trnavě), Polska (DPS Lanowa, Krakov) a Ukrajiny (ÚSP Vilšany, Zakarpatská oblast Ukrajiny), film natáčela Televize R1 Vysočina. „Na základě zkušeností, které jsme získali při obdobném projektech v Polsku, je naším záměrem pokračovat v úspěšné mezinárodní spolupráci  v oblasti sociální integrace a inkluze klientů organizací poskytujícími  sociální služby a připravit a uskutečnit další program, ve kterém by lidé s mentálním postižením získali možnost seberealizace prostřednictvím umění“, řekla Simona Tomanová, ředitelka ÚSPMP Těchobuz, která byla hlavní iniciátorkou projektu.

 

Podívat se na natáčení a podpořit projekt přijeli také zástupci Vysočiny v čele s Petrem Krčálem, radním kraje pro sociální oblast, a Zdeňkem Kadlecem, ředitelem krajského úřadu, a zástupci vedení našeho partnerského regionu Zakarpatské oblast Ukrajiny včetně poslance ukrajinského parlamentu Stanislava Arževitina. Podporu projektu, celému přípravnému týmu a především hercům vyslovil jeden z nejznámějších českých umělců Miroslav Donutil, který ztvárnil roli Nikoly Šuhaje v legendárním filmu Balada pro banditu.

 

Slavnostní premiéra filmu na Vysočině - první představení filmu (sponzorům, představitelům kraje a veřejnosti) se uskuteční už v listopadu 2010.

Koločava proslula jako rodiště obávaného loupežníka a hrdiny literárního díla Ivana Olbrachta - Nikola Šuhaj loupežník. Ve vesnici je škola s muzeem a bustou Ivana Olbrachta. U dřevěného kostela, ležícího u silnice směrem na Siněvir, se nachází hroby českých četníků, zabitých Nikolou Šuhajem, na hřbitově blíže na náměstí se nachází hroby Eržiky a Nikoly. Za hřbitovem je muzeum československé školy a také nový skanzen. Ivan Olbracht zde vytvořil stěžejní díla své literární tvorby.

 

  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 30.8.2010 / 30.8.2010

Počet návštěv: 57738
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek