Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné kamennou medailí


 

Ladislav Vilímek

Ladislav Vilímek
Oceněn v roce 2017
 

 
 

Badatel, historik, bývalý archivář a popularizátor Ladislav Vilímek je neúnavným propagátorem historie Jihlavy a regionu. Značné úsilí věnoval zejména zmapování osudů Židů na Jihlavsku.

 

Ladislav Vilímek po léta systematicky neúnavně zkoumá a popularizuje historii Jihlavska. K dějinám měl blízko už od mládí, podobně jako k přírodě, literatuře, divadlu či malování. V roce 1995 se začal oboru naplno věnovat i profesně, když nastoupil do jihlavského okresního archivu.

Vizitkou jeho práce je úctyhodné množství publikovaných odborných i popularizačních článků a řada spokojených badatelů, kterým pomáhal dohledávat informace a nacházet odpovědi na jejich otázky.

Historii a badatelské práci zůstal ale věrný i po svém odchodu do důchodu v roce 2002. Nadále se intenzivně věnuje publikační činnosti v regionálním tisku, ve sbornících, na internetu, řada jeho prací dostala podobu knižních monografií, na svém kontě má řadu výstav, přednášek a besed. Mnohé z jeho prací představují vůbec první souhrn informací k danému tématu.

Ladislav Vilímek systematicky pátrá po jménech a osudech lidí, kteří přišli o život ve jménu nacistické ideologie. Značné úsilí a tisíce hodin strávených v archivu a u počítače věnoval zejména mapování historie Židů na Jihlavsku. Vedle článků, besed, přednášek a výstav na jihlavském židovském hřbitově spolupracuje se školami, poskytuje konzultace studentům, je v kontaktu s badateli a institucemi zabývajícími se židovskou problematikou u nás i ze zahraničí. Patrně celosvětově ojedinělým dílem je jeho obsáhlá a informačně nesmírně cenná kartotéka židovských obyvatel Jihlavska, která mimo jiné podrobně dokumentuje všechny jihlavské oběti holocaustu.

Nezištnou prací, lidským přístupem a výkladem historie šíří Ladislav Vilímek kladný vztah k minulosti a kořenům regionu. V roce 2014 byl za svou práci oceněn Cenou primátora města Jihlavy. 
 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 13.11.2017 / 13.11.2017

Počet návštěv: 5079
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies