Cesta: Titulní stránka > Vítězslav Schrek - hejtman Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Kulturní tipy: Život a dílo Bohuslava Reynka

Kulturní tipy: Život a dílo Bohuslava Reynka
V letošním roce si připomínáme 120 let od narození básníka, překladatele a grafika Bohuslava Reynka, rodáka z Petrkova na Havlíčkobrodsku. Při této příležitosti je na Vysočině připraveno několik výstav připomínajících jeho umělecká díla. Jednu z výstav je možno shlédnout od 3. července v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, druhá pak začíná v sobotu 21. července od 16 hodin v Muzeu Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou za účasti Jiřího a Daniela Reynkových
 

 
 

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě připravila na prázdninové měsíce výstavní projekt, kterým chce připomenout 120. výročí narození Bohuslava Reynka a Jaroslava Libry.

 

Bohuslav Reynek, rodák z Petrkova, se s Jaroslavem Librou, rodákem z Českého Herálce, sešel v jedné třídě jihlavské reálky a záhy se stali nejen spolužáky, ale i přáteli, které pojila láska k výtvarnému umění. Oba své tvůrčí schopnosti rozvíjeli především díky výuce mladého profesora Maxe Eislera. Na rozdíl od Reynka, doživšího se v šedesátých letech minulého století, byť jen nakrátko, relativního úspěchu, nadání Jaroslava Libry se nestačilo rozvinout, protože v době studia architektury na pražské technice předčasně zemřel na tuberkulózu.

 

Výstavní projekt je míněn jako symbolický dotek obou přátel a také po letech splněné přání Bohuslava Reynka zveřejnit předčasně uzavřené dílo svého kamaráda.

 

Na výstavě, která je realizovaná ve všech výstavních prostorách galerie, je  představen výběr  kreseb Bohuslava Reynka z Francie z období dvacátých a třicátých let 20. stol.,  grafických listů z období let 1943 – 1971, ale také několik obrazů. Vůbec poprvé se zde veřejnost může seznámit se dvěma Reynkovými obrazy ze soukromých sbírek, dvěma kresbami, které byly v soukromé sbírce v Grenoblu a majitelka je galerii v letošním roce darovala. Dále jsou zde vystaveny i dvě rané Reynkovy práce nalezené v pozůstalosti Jaroslava Libry, která mimo jiné také obsahuje řadu neznámých dokumentů z doby studií obou přátel, jež se v Reynkově díle neuchovalo. Díky Librovým kresbám a obrazům z prvního desetiletí 20. století můžeme nahlédnout do dnes již neexistujících koutů staré Jihlavy, kde oba kamarádi malovali. Na brilantně provedených Librových karikaturách se seznámit s částí profesorského sboru a spolužáků, ale nacházíme zde i řadu studijních skic, na nichž mladičký Reynek svému kamarádu postál nebo poseděl modelem. Je zde i ex libris, které Jaroslav pro svého kamaráda a začínajícího básníka vytvořil.

 

Odkaz Bohuslava Reynka je uměleckým a lidským svědectvím „obyčejného“ světa, kde se mimoděk odehrává tolik zázraků, které vnímavého diváka naplňují pocitem tichého oduševnělého úžasu.

 

Pro návštěvníky výstavy jsou připraveny dvě kolekce děl, neboť se jedná o citlivý papírový materiál, proto v srpnu dojde k rozsáhlé obměně vystavených kreseb a grafických listů. K výstavě je možné zakoupit katalog, který galerie vydala díky finanční podpoře reklamní agentury eF. S.r.o. v Českých Budějovicích.

 

Díla obou přátel pak doplňuje výstava výběru z kolorovaných dřevorytů Michaela Floriana ze Staré Říše. Michael je jedním z dvanácti dětí Josefa Floriana, se kterým básník Bohuslav Reynek spolupracoval a u něhož Reynkovi našli útočiště v době 2. světové války, kdy jejich statek zabavili Němci.  Výstava se koná pod záštitou Jeho Excelence Pierra Lévyho, velvyslance Francie v České republice.

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 20.7.2012 / 20.7.2012

Počet návštěv: 21451
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies