Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky
V srpnu byl Krajským úřadem Kraje Vysočina vyhlášen první Plán ochrany památkové zóny na území Kraje Vysočina. Zákon o památkové péči tuto možnost nabízí sídlům, která mají na svém území památkovou rezervaci nebo zónu, již od roku 2008. Vzhledem k časové náročnosti a k rozsahu prací, jenž zpracování plánů vyžaduje, má doposud prohlášen plán ochrany pouze několik sídel. Mezi nimi je vedle např. Hradce Králové a Jablonce nad Nisou od letoška také město Moravské Budějovice.
Ve slavnostních historických prostorách zámku v Kamenici nad Lipou se v pondělí 4. června předávalo ocenění v krajských anketách Skutek roku 2017 a Zlatá jeřabina – Ceny Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2017. Veřejnost hlasovala pro oblíbenou kulturní akci, příkladnou obnovu památkových objektů nebo dobrovolné skutky jednotlivců a zajímavé projekty právnických osob v průběhu měsíce března a včerejší slavnostní večer udělal definitivní tečku za letošním ročníkem obou anket.
Institut umění – Divadelní ústav otevírá vzdělávací program pro kulturní manažery (zástupce kulturních organizací všech oborů a typů), který je zaměřen na rozvoj klíčových dovedností pro řízení kulturních organizací. Uzávěrka přihlášek je 22. 4. 2018.
Do 31. března mohou zájemci hlasovat ve dvou anketách, které upozorňují na příkladnou obnovu památek na Vysočině, kulturní aktivity a dobrovolné skutky jednotlivců, které v roce 2017 přispěly k rozvoji regionu. Vítězové budou slavnostně vyhlášeni 4. června na zámku v Kamenici nad Lipou.
Od 1. do 31. března 2018 je opět po roce možné se zapojit do veřejného hlasování ve dvou tradičních krajských anketách. Svého favorita můžete podpořit ve 14. ročníku Zlaté jeřabiny - ceny Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2017. O Vaše hlasy budou bojovat i přihlášené Skutky roku 2017.
Poslední říjnový víkend byla ukončena letošní turistická sezona na hradech Kámen a Roštejn. Tyto dva hrady jsou ve vlastnictví Kraje Vysočina, ale spravují je krajská muzea. „Bezprostředně po uzavření těchto objektů veřejnosti byla vyhodnocena letošní návštěvnost. U hradu Kámen se zvedla téměř o 600 osob, což znamená mírný nárůst, který pozorujeme již čtvrtým rokem. Kvůli probíhající rekonstrukci hradu Roštejn a s ní souvisejícímu zrušení prohlídkové trasy B zde došlo k očekávanému propadu v návštěvnosti. Příchozí neodradila mnohá omezení a tento hrad se i přes pokles počtu návštěvníků opět zařadil mezi hojně navštěvované objekty. Velké poděkování patří paní kastelánce a ostatním muzejním pracovníkům, kteří si mnohdy sáhli až na dno svých sil, ale přesto se jim podařilo udržet provoz i během všech stavebních prací,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
Víkend po 15. červnu, svátku sv. Víta, patří v Jemnici jedné z nejstarších historických slavností v Čechách a na Moravě – slavnosti Barchan. Písemné prameny sahají do roku 1713, historie Barchanu je však mnohem starší. Běh o Barchan byl jako významný regionální jev zapsán na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina i České republiky.
Devět set padesátou sedmou premiérou Horáckého divadla Jihlava představuje ironické monodrama Jevgenije Griškovece Současně. Text bude vůbec poprvé inscenován v České republice, v režii ředitele Horáckého divadla Jihlava Ondreje Remiáše a v hereckém podání Lukáše Matěje. Divadelní příznivci ho poprvé uvidí ve středu 3. května v 19:30 na Malé scéně.
Do správy Kraje Vysočina by mohla v budoucnu přibýt Kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen na Pelhřimovsku. Radní Kraje Vysočina dnes na svém zasedání posvětili žádost obce o případný převod kaple na kraj. Jednání s vlastníkem, kterým je Římskokatolická farnost Věžná, tak můžou začít.
Seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina se rozrostl o tři jména. Nově může titul udělovaný krajským zastupitelstvem používat Hana Šmikmátorová, která se zabývá malováním horáckých kraslic, výrobce dřevěných holubiček Jindřich Toman z Pelhřimova a Jindřich Holub z Pohledě u Světlé nad Sázavou, zabývající se výrobou tradičního šindele. Diplomy, medaile i věcné dary si převzali v Kamenném sále zámku v Třebíči.
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, 2002–2017 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti | Mobilní verze Přihlásit se | Registrovat se