Cesta: Titulní stránka > Mládež a sport


 

Krčál: Kraj podpořil činnost mateřských center

Mateřská centra jsou příležitostí pro novou seberealizaci matek na mateřské dovolené. Ty se odchodem z práce a péčí o děti mohou přechodně ocitnout v určité izolaci, k níž přispívá i společenské klima. Mateřské centrum je místo, kde se maminky s malými dětmi mohou scházet, aniž by došlo k odloučení. Dává možnost vyjít z osamělosti domova. Maminky zde mohou najít společenství založené na principech dobrovolnosti a svépomoci.
 

 
 

Rada kraje vyhlásila na jednání dne 4. května 2010 výzvu k podávání žádostí o dotace na podporu projektů v oblasti prorodinné politiky s tím, že ve schváleném rozpočtu kraje jsou vyčleněny finance k tomuto účelu ve výši 550 000,- Kč. Výzva i kritéria, která v ní byla stanovena, byla určena k tomu, aby kraj ze svého rozpočtu podpořil projekty, které nabízejí širokou škálu aktivit, jsou časově dobře dostupné, otevřené pro všechny zájemce, podporují rozvoj zapojených osob a spolupracují s místní komunitou. Na základě této výzvy byly shromážděny žádosti poskytovatelů a jmenována hodnotící komise.

 

“Předložené žádosti prokázaly, že projekty v oblasti prorodinné politiky jsou důležitou součástí nabídky sociálně orientovaných aktivit v kraji Vysočina. Poskytovatelé těchto programů v průběhu celého týdne nabízí svým uživatelům aktivity zaměřené na možnost dalšího vzdělávání, osobnostní rozvoj, nové náměty na vyplnění volného času, možnost sdílení a konzultací problémů v oblasti rodinného života a maminkám na mateřské nebo rodičovské dovolené potom možnost prevence sociální izolace. Výběrová komise podpořila žádosti za téměř čtyři sta tisíc korun,“ řekl radní pro sociální oblast Petr Krčál.

 

Matky se v centrech mohou zúčastňovat různých programů, či se samy aktivně podílet na jejich vytváření. Mohou zde uplatnit své znalosti a dovednosti, realizovat se. To pomáhá v udržení profesní orientace a v posílení sebevědomí. Matka se potom může cítit vyrovnaná a může vytvářet pevné zázemí pro svou rodinu. Matky jsou povzbuzovány ve svých rolích manželek a matek, což považujeme v dnešní době konzumní společnosti za obzvláště důležité.

 

„Dětem poskytuje mateřské centrum možnost pohrát si s jinými dětmi za přítomnosti maminky. Je pro ně i vytvářen program na základě dovedností a schopností matek. Učí se navazovat kontakty s ostatními dětmi a komunikovat mezi sebou. Mateřské centrum je místo, kde jsou děti vítány a vidí zde svoji matku v jiné roli než v domácnosti. Všechna zmíněná hlediska směřují k posílení dobře fungující rodiny,“ řekl na závěr jednání výběrové komise radní pro sociální oblast Petr Krčál.

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Krčál: Kraj podpořil činnost mateřských center
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.6.2010 / 14.6.2010

Počet návštěv: 7012
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek