Cesta: Titulní stránka > Informační technologie


 

Krajský kongresový sál zaplnili úspěšní žáci v soutěžích věnovaných kyberbezpečnosti

Krajský kongresový sál zaplnili úspěšní žáci v soutěžích věnovaných kyberbezpečnosti
V pondělí 30. května 2022 proběhlo na Krajském úřadě Kraje Vysočina za účasti radního pro školství, mládež a sport, informatiku a komunikační technologie Jana Břížďaly vyhlášení nejúspěšnějších žáků a studentů v soutěžích věnovaných problematice kyberbezpečnosti. Jednalo se o nejúspěšnější žáky ze znalostního kvízu projektu Kraje pro bezpečný internet a nejúspěšnější žáky z kreativní soutěže Ajéje, AI! Kyberbezpečnost z pohledu umělé inteligence.
 

 
 

Soutěž Ajéje, AI! je už 11. ročníkem pravidelné soutěže věnující se problematice IT bezpečnosti, kterou každoročně vyhlašuje pracovní skupina elektronické bezpečnosti, která působí na Krajském úřadě Kraje Vysočina. Tématem tohoto ročníku byla umělá inteligence a rizika s ní spojená. 


Do soutěže se mohli zapojit jednotlivci i kolektivy ze základních a středních škol v Kraji Vysočina. Soutěžící mohli od září do února letošního roku vytvářet videa, plakáty, komiksy, prezentace nebo deskové hry. Celkem porota složená ze členů pracovní skupiny hodnotila rekordních 139 soutěžních prací. Do soutěže se zapojilo přibližně 240 žáků. „Děti a mládež jsou skupinou, která dnes bez větších problémů ovládá moderní technologie a dokáže je efektivně využívat jak při studiu, tak v kontaktu s kamarády a rodinou. Na druhou stranu si ještě nemusí plně uvědomovat všechna rizika, která jsou s digitálním světem spojená. A právě na možná rizika a nebezpečí, která číhají v online prostoru, se snaží hravou a kreativní formou upozornit krajská soutěž k IT bezpečnosti,“ přiblížil cíl soutěže radní Jan Břížďala.


Vítězkami v kategorii středních škol byly Barbora Macková a Anna Mahlová z Gymnázia Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě se svým videem Ajéje, UI!. V kategorii plakát, komiks prezentace to byla Magdaléna Machová, Zdislava Pejchalová, Klára Štaudová ze stejné školy se soutěžní prací Zimova modř.


Vítězem v kategorii 2. stupně základních škol byla Adéla Burešová z Gymnázia Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě se svojí deskovou hrou AI útočí. V kategorii plakát, komiks a prezentace uspěla Eliška Krombholzová ze ZŠ T. G. Masaryka, Bystřice nad Pernštejnem.


Vítězem v kategorii 1. stupně základních škol se stal Jáchym Jakoubek ze Základní školy Humpolec, Hradská se soutěžním videem Ajéje...umělá inteligence! Ten se stal také absolutním vítězem. Díky Jáchymově práci získá škola finanční dar v hodnotě 20 000 Kč.


Soutěžící získali ceny od Kraje Vysočina a společnosti AUTOCONT. Celkové výsledky naleznete níže.

kategorie

forma

pořadí

Jméno

škola

2. stupeň ZŠ 

deskové hry

1.

Adéla Burešová

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

plakát, komiks, prezentace

1.

Eliška Krombholzová

ZŠ T.G.Masaryka, Bystřice nad Pernštejnem

2.

Eliška Čermáková, Jana Havlíková, Natálie Kopečková, Anežka Pravdová

ZŠ Kapitána Jaroše, Třebíč - Nové Dvory

3.

Dara Dusak

ZŠ Havlickova 71, Jihlava

video

1.

Barbora Macková, Anna Mahlová

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

2.

Patrik Procházka, Anh Duc Bui, Tomáš Bitman, David Kocián, Richard Poulíček

Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Pelhřimov

3.

Pavel Krbálek, Lukáš Křivský, Roman Freibauer

Gymnázium Chotěboř

plakát, komiks, prezentace

1.

Magdaléna Machová, Zdislava Pejchalová, Klára Štaudová,

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

2.

Markéta Šustáčková
Anna Štveráková

SPŠ stavební ak. St. Bechyně Havlíčkův Brod,

3.

Jakub Fürst

Obchodní akademie a Hotelová škola Třebíč,

1. stupeň ZŠ

video, plakát, komiks

1.

Jáchym Jakoubek

Základní škola Humpolec, Hradská 894, 396 01 Humpolec

2.

Daniel Pokorný, Samuel Pokorný, Kristen Alexandra Pokorná

Dětský domov Jemnice

3.

Agáta Vrbová, Eliška Vránová, Josef Petrák a Pavel Řáda

ZŠ Horní Cerekev, Tyršova 209

 

Od září 2021 do února 2022 měli žáci možnost se zapojit do soutěžního kvízu, který připravil projekt Kraje pro bezpečný internet. V dubnu 2022 pak proběhlo online krajské finále Kvízu PLUS. Do znalostního kvízu se v celé ČR zapojilo cca 37 000 žáků a studentů. V Kraji Vysočina to bylo více jak 3 000 žáků a studentů základních a středních škol.   


Žáci a studenti se mohli zapojit do soutěžního kvízu a zvídavější žáci a studenti si mohli vyzkoušet Kvíz PLUS. Z úspěšných absolventů soutěžního kvízu byli v každém kraji vylosováni tři žáci v mladší kategorii a tři studenti ve starší kategorii., kteří obdrží hodnotné ceny. V rámci Kvízu PLUS byli oceněni 3 nejúspěšnější soutěžící, kteří uspěli v krajském kole Kvízu PLUS. Vítězem Kvízu PLUS projektu Kraje pro bezpečný internet se stal Matěj Havlík z Gymnázia Jihlava, na druhém místě se umístil Karel Adámek a na třetím místě Tomáš Hobza, oba ze Střední průmyslové školy Třebíč. Vítěz krajského kola postupuje do celorepublikového finále, které se uskuteční v červnu v Praze.


Kraj Vysočina vyhlásil také v rámci soutěžního kvízu Soutěž škol. Vítěznou školou, která měla v Kraji Vysočina nejvíce registrovaných k počtu žáků školy, se stalo Gymnázium, Střední odborná škola a Vyšší odborná škola Ledeč nad Sázavou. Škola získává finanční dar od Kraje Vysočina v hodnotě 20 000 Kč.  

 

Projekt Kraje pro bezpečný internet je společnou iniciativou třinácti krajů v oblasti prevence kyberkriminality a podpory kyberbezpečnosti. Vedoucím krajem projektu je Kraj Vysočina. Projekt je realizován pod záštitou Asociace krajů ČR. Partnery soutěžního kvízu jsou společnosti Microsoft a Gordic.


vyhlášení soutěže ke kyberbezpečnosti_Ajéje, AI!

vyhlášení soutěže ke kyberbezpečnosti_Ajéje, AI!

vyhlášení soutěže ke kyberbezpečnosti_Ajéje, AI!

vyhlášení soutěže ke kyberbezpečnosti_Ajéje, AI!

  • Lucie Časarová, odbor informatiky
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 31.5.2022 / 31.5.2022 | Zveřejnit od: 31.5.2022

Počet návštěv: 686
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies