Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Krajské střední školy se na Vysočině řídí pravidly pro přijímání studentů

Krajské střední školy se na Vysočině řídí pravidly pro přijímání studentů
Rada Kraje Vysočina dnes na svém zasedání projednala pravidla pro přijímací řízení ke studiu na krajských středních školách pro rok 2012. Pravidla reagují především na nepříznivý demografický vývoj a jejich ustanovení brání dalšímu neekonomickému tříštění a rozmělňování oborové nabídky. Podle státních statistik z podzimu roku 2011 došlo k meziročnímu poklesu počtu žáků denního studia středních škol zřizovaných krajem o 992 žáků. Vyšší odborné školy zaznamenaly pokles o 117 studentů. „Rozdílem oproti minulosti je bezpochyby uložení povinnosti ředitelům krajských škol přijímat žáky do prvních ročníků maturitních oborů na základě přijímacích zkoušek. Jejich výsledky by měly být významným kritériem pro přijetí či nepřijetí,“ uvedla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast školství.
 

 
 

Samotná pravidla nejsou pro ředitele škol novinkou, jelikož jsou s nimi seznámeni od června letošního roku. Navíc navazují na obdobné předpisy z předchozích let a vycházejí z Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Kraje Vysočina. V dokumentu jsou mimo jiné vymezeny obory, jejichž nabídka je v kraji dostatečná a jejich kapacity proto nejsou dále navyšovány. Toto pravidlo platí jak pro maturitní obory gymnázií a  středních odborných  škol, tak i  pro některé učební obory  jako jsou např. kuchař-číšník nebo opravář motorových vozidel. 

 

Povinnost vyhlásit přijímací zkoušky na maturitní obory posiluje objektivitu  kritérií pro přijetí ke studiu. "Vzhledem k neexistenci standardizovaného výstupu ze základních škol a rozdílům v klasifikaci mezi školami i učiteli považuji za důležité, aby se přijetí do středních škol zakládalo jak na objektivizované přijímací zkoušce, tak na klasifikaci ze základních škol, která zohledňuje dlouhodobější výsledky," vysvětluje radní Marie Kružíková. Přijímací zkoušky se dle dokumentu nevztahují na zájemce o studium při zaměstnání. O vyhlášení přijímacího řízení jsou povinni ředitelé krajských středních škol informovat studenty na svých internetových stránkách.

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 20.12.2011 / 20.12.2011

Počet návštěv: 16509
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek