Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Krajské nemocnice pořídí za 300 tisíc korun další evakuační podložky

Už čtyři roky vybavuje Kraj Vysočina postupně svá sociální a zdravotní zařízení evakuačními podložkami. Krajské nemocnice jich mají aktuálně k dispozici téměř tři stovky, násobně více jich mají v rámci provozů nainstalována vysočinská sociální zařízení. „Ještě do konce letošního roku se počet těchto pomůcek v našich nemocnicích musí opět navýšit. Kraj uvolnil 300 tisíc korun a podpoří tak pořízení dalších 190 kusů. Navyšování je odrazem připravenosti na řešení konkrétních mimořádných situací, které musí nemocnice umět při rychlých evakuacích řešit,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Do konce roku bude postupně po 50 kusech podložek pořízeno pro nemocnici Jihlava a Nové Město na Moravě, po čtyřiceti kusech bude dokoupeno do Havlíčkova Brodu a Třebíče, Nemocnice Pelhřimov potřebuje aktuálně dalších deset evakuačních podložek. Krajské nemocnice i sociální zařízení podložky pravidelně používají i v rámci námětových cvičení. „Evakuační podložky využíváme hlavně u imobilních pacientů, tedy na oddělení geriatrie, na interním oddělení, pro pacienty po operacích na ortopedicko-traumatologickém oddělení,“ říká Monika Zachrlová, mluvčí jihlavské nemocnice. „V letech minulých jsem evakuační podložky využili pro pracoviště léčebny dlouhodobě nemocných v Třebíči. Tento rok jsou určeny pro detašované pracoviště v Moravských Budějovicích. Při první dodávce jsme připravili obrazový manuál využití a proškolili odpovědné pracovníky. Možnosti  využití jsme pak vyzkoušeli při odpovídajících cvičeních. Skutečně reálné použití naštěstí nebylo nutné,“ popisuje tiskový mluvčí Nemocnice Třebíč Petr Palovčík.

 

Evakuačními podložkami jsou v současné době vybavena všechna lůžka klientů převážně nebo úplně upoutaných na lůžko v sociálních zařízeních zřizovaných Krajem Vysočina. Jejich případná evakuace byla dříve možná pouze transportem na lůžku nebo právě za pomoci evakuační podložky. Použití speciálních podložek je možné i tehdy, když jsou v budovách stísněné prostory nebo by nebylo možné využít k přepravě osob výtah. „V kraji jsme evakuační podložky otestovali už v roce 2013, kdy jsme jich pro potřeby našich sociálních zařízení nakoupili zhruba 400 kusů. Několik let s nimi pracují například v domovech pro seniory ve Ždírci, Velkém Meziříčí, Třebíč Koutkova – Kubešova i Manželů Curieových nebo například v Náměšti nad Oslavou. Aktuálně je jich v domovech pro seniory využíváno více než 600 kusů  a další dovybavování bude realizováno podle měnícího se zdravotního stavu klientů a navyšujícího se počtu nabízených lůžek,“ popsal stav náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

 

Pozn.: Evakuační podložka funguje na jednoduchém principu. Podložka je upevněná pod matrací na lůžku, a pokud nastane nebezpečná situace, lze snadno pomocí popruhů podložku včetně matrace stáhnout i se zabezpečeným klientem z lůžka a pokračovat v evakuaci. Evakuační podložky jsou vyrobeny z nehořlavého materiálu a v běžném provozu jsou prakticky nezničitelné.

 


 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Krajské nemocnice pořídí za 300 tisíc korun další evakuační podložky
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.10.2017 / 17.10.2017

Počet návštěv: 1709
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí: 11.00–16.00, středa: 7.00–12.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek