Další informace

 
 

Doporučujeme

Naše bannery a ikonky pro vaše stránky:
  • Odkaz na zřizovatele
  • Fond Vysočiny
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace


 

Krajské nemocnice navýší ještě do konce roku počet evakuačních podložek

Záchranu života osob, pacientů nebo klientů vybraných krajských zařízení na Vysočině usnadňují a urychlují speciální evakuační podložky. Krajské nemocnice jich mají aktuálně k dispozici téměř tři stovky, násobně více jich mají v rámci provozů nainstalována vysočinská sociální zařízení. „Ještě do konce letošního roku se počet těchto pomůcek v našich nemocnicích musí opět navýšit. Kraj uvolnil 300 tisíc korun a podpoří tak pořízení zhruba 130 kusů. Navyšování je odrazem řešení konkrétních mimořádných situací, které musí nemocnice umět při rychlých evakuacích řešit,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
 

 
 

Například Nemocnice Nové Město na Moravě nyní disponuje 27 kusy těchto speciálních nehořlavých podložek, které podle Romana Kratochvíla, tiskového mluvčí nemocnice využívá oddělení dlouhodobě nemocných, další kusy jsou k dispozici na oddělení chirurgie. Do konce roku nemocnice bude moci nakoupit za krajskou dotaci dalších 41 podložek speciálně navržených pro podložení se pod matraci aniž by vyžadovaly speciální péči či údržbu. Součástí evakuační podložky jsou pevné fixační pásy se suchými zipy na upevnění evakuovaného a popruhy pro uchopení podložky. Přesun evakuovaného do bezpečí zvládne jedna osoba.


Nemocnice Havlíčkův Brod po opakované hrozbě bombovým útokem v roce 2014 chce po již vybaveném oddělení dlouhodobě nemocných vybavit touto pomůckou také interní oddělení a neurologii. Podle náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Pelhřimov Vladimíry Macháčkové chtějí v Pelhřimově každé lůžkové standardní oddělení vybavit cca dvěma matracemi na lůžka s ležícími pacienty. Jihlavská nemocnice, stejně jako ostatní používá v praxi podložky především při cvičení mimořádných událostí. V současné době jsou jimi vybavena především lůžka imobilních pacientů. Nemocnice Třebíč vybavila podložkami LDN.

 

Evakuačními podložkami jsou v současné době vybavena všechna lůžka klientů převážně nebo úplně upoutaných na lůžko v sociálních zařízeních zřizovaných Krajem Vysočina. Jejich případná evakuace byla dříve možná pouze transportem na lůžku nebo právě za pomoci evakuační plachty. Použití speciálních plachet je možné i tehdy, když jsou v budovách stísněné prostory nebo by nebylo možné využít k přepravě osob výtah. „V kraji jsme evakuační plachty otestovali už v roce 2013, kdy jich pro potřeby svých sociálních zařízení nakoupili zhruba 400 kusů. Několik let s nimi pracují například v Domově důchodců Ždírec, Domově pro seniory Velké Meziříčí, v Domově pro seniory Třebíč Koutkova – Kubešova, Domově pro seniory Třebíč – Manž. Curieových, v Domově pro seniory Náměšť nad Oslavou, Domově důchodců Mitrov nebo v Ústavu sociální péče Křižanov. Aktuálně je jich v domovech pro seniory využíváno více než 600 kusů, “ popsal stav Jiří Běhounek.


Evakuační podložka funguje na jednoduchém principu. Podložka je upevněná pod matrací na lůžku, a pokud nastane nebezpečná situace, lze snadno pomocí popruhů podložku včetně matrace stáhnout i se zabezpečeným klientem z lůžka a pokračovat v evakuaci. Evakuační podložky jsou vyrobeny z nehořlavého materiálu a v běžném provozu jsou prakticky nezničitelné.


Nácvik evakuace s podložkou v Nemocnici Pelhřimov (foto Petra Černo)

Evakuace

  • Více informací David Talpa, Jakub Kumpa, Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.10.2016 / 24.10.2016

Počet návštěv: 6416
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek