Cesta: Titulní stránka > Kraj Vysočina na EXPO 2015 Miláno > Aktuality


 

Krajská muzea a galerie rozšíří své sbírky o další unikáty

Krajská muzea a galerie rozšíří své sbírky o další unikáty
Částkou 1,2 milionu korun podpoří v letošním roce Kraj Vysočina mimořádnou akviziční činnost svých muzeí a galerií. „Peníze využijí sbírkotvorné instituce na nákup mimořádně hodnotných uměleckých děl, která se stanou součástí stálých expozic nebo obohatí krátkodobé výstavní programy. Návštěvníci se už letos mohou těšit na nové obrazy, dřevěné plastiky, kolekci porcelánu nebo Nanuk, který najde své stále místo na hradě Kámen,“ přiblížila náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
 

 
 

Sbírkotvorné organizace se snaží rozšiřovat své sbírky pravidelně, a to buď vlastními sběry, přijatými dary nebo nákupem podle svých finančních možností. „Mimořádná podpora akviziční činnosti ze strany kraje umožní získat ojedinělá a umělecky cenná díla, která výrazně zhodnotí sbírky a nepochybně přilákají pozornost návštěvníků. V některých případech se díky krajské podpoře dokonce podaří zkompletovat ucelenou kolekci,“ doplnil Ladislav Seidl, vedoucí krajského odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu. V následujících měsících tak nakoupí Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě čtyři obrazy Jiřího Johna a tamní muzeum chce pořídit jedno dílo Věroslava Škrabánka a také soubor fotografií od Věroslava Škrabánka ml. Horácká galerie v Novém Městě na Moravě rozšíří sbírky o plastiku Václava Kyselky a Muzeum Vysočiny Jihlava zakoupí za mimořádný příspěvek kolekci porcelánu a vzorníků z Lidové malírny v Telči a odborně velmi cenný soubor exikátů hub. Poslední položkou na dnes schváleném seznamu je tzv. Nanuk, neboli motorka Jawa 350/354.06 ve speciálním provedení pro SNB, která rozšíří expozici motorek Muzea Vysočiny Pelhřimov na Hradě Kámen. 


V roce 2017 byly s přispěním Kraje Vysočina ve výši 1,12 miliónu korun pořízeny nové exponáty pro čtyři instituce. Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě zakoupila sochu Plavkyně K. Gebauera z roku 1973, kterou veřejnost může vidět zavěšenou v prostoru budovy na Masarykově nám. 24 v Jihlavě ve stálé expozici; Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod zakoupilo skleněnou plastiku J. Exnara s názvem Fluctus Universum; Muzeum Vysočiny Pelhřimov získalo mimořádný technický exponát, motocykl ČZ 500, který je ozdobou expozice na Hradě Kámen; Muzeum Vysočiny Třebíč pořídilo soubor grafických štočků, listů a kreseb potomků J. Floriana. V loňském roce byly z mimořádného příspěvku kraje podpořeny nákupy pěti institucí v celkové výši 1,2 milionu korun. Jedním z nejatraktivnějších nově pořízených exponátů byl motocykl Čechie – Böhmerland, který opět mohou obdivovat návštěvníci Hradu Kámen. Zakoupena byla i hodnotná výtvarná díla jako např. soubor pastelů s názvem Ortéza I-V od Adrieny Šimotové, sousoší Adam a Eva od Romana Podrázského a soubor plastik Otakara Marcína, která budou k vidění v krajských galeriích. Za zmínku určitě stojí i ojedinělý regionální etnografický soubor vytvořený soukromým sběratelem Dušanem Naňákem zahrnující přes dva tisíce položek, který získalo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod.


Kraj Vysočina zřizuje sedm sbírkotvorných organizací, na jejich provoz ročně přispívá částkou více než 93 miliónů korun. Jedná se o Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, Muzeum Vysočiny Jihlava, Muzeum Vysočiny Pelhřimov, Muzeum Vysočiny Třebíč, Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Horáckou galerie v Novém Městě na Moravě a Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě. Kraj Vysočina podporuje nákup mimořádných sbírkových předmětů pro své sbírkotvorné instituce od roku 2016 a za tu dobu uvolnil na akvizice včetně letošní podpory už 4,5 milionu korun.  • Iva Schallnerová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 26.2.2019 / 26.2.2019

Počet návštěv: 5078
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies