Cesta: Titulní stránka > Jana Fischerová - náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina


 

Krajská muzea a galerie hlásí za letní sezonu přes 116 tisíc návštěvníků

Podle posledního přehledu dosáhla návštěvnost v krajských muzeích a galeriích v hlavní turistické sezoně přes 116 000 lidí. Více než 82 tisíc návštěvníků navíc využilo akční jednotné vstupné ve výši 20 korun, které v červnu letošního roku schválila Rada Kraje Vysočina jako jeden z nástrojů na podporu cestovního ruchu a zároveň jako připomenutí 20 let od vzniku kraje. Děti a senioři pak mohli navštívit krajské kulturní instituce úplně zadarmo. V červenci se návštěvnost pohybovala okolo 50 tisíc návštěvníků, v srpnu zavítalo do některého z muzeí nebo galerií pod správou kraje asi 46 tisíc lidí a i září hlásí úspěšnou bilanci, a to přes 19 tisíc návštěvníků.
 

 
 

Největšími lákadly byly tradičně hrady Kámen a Roštejn a také Muzeum Vysočiny Třebíč, které sídlí v jednom z nejkrásnějších vysočinských zámků, který je zároveň pod ochranou organizace UNESCO společně s třebíčskou dominantou Bazilikou sv. Prokopa a židovskou čtvrtí. „Také hrad Roštejn potvrzuje svoji turistickou atraktivitu a navíc nedávno prošel s pomocí evropských dotací kompletní rekonstrukcí interiérů i exteriérů a nabízí nové interaktivní prohlídkové trasy. Roštejn se v letošní sezóně stal vůbec nejnavštěvovanější krajskou památkou. Od července do září sem zavítalo více než 43 tisíc návštěvníků,“ popisuje náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová. Ve srovnání s předchozími lety je toto číslo téměř dvojnásobné.

 

Ještě více si v průměrné návštěvnosti oproti minulosti polepšily hrad Kámen a zmiňované třebíčské muzeum. Tam návštěvnická čísla rostla o více než 100 %. Konkrétně na hrad Kámen zavítalo téměř 29 tisíc lidí a do Třebíče zamířilo více než 26 tisíc návštěvníků. Jako úspěšnou budou hodnotit turistickou sezonu také v galeriích v Novém Městě na Moravě a v Havlíčkově Brodě, kde se návštěvnost zvýšila v desítkách procent. „Za příznivými čísly vidím nejen zvýšenou tuzemskou turistiku v souvislosti s koronavirovou pandemií, ale také snížené dvacetikorunové vstupné jako dárek ke dvaceti letům kraje. V konečném součtu za červenec, srpen i září převedeme našim kulturním institucím na jejich provoz celkem 4 343 560 korun jako kompenzaci za výpadek v příjmech ze vstupného,“ doplnila na závěr náměstkyně Jana Fischerová.  • Pavel Buňat, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 14.10.2020 / 14.10.2020

Počet návštěv: 693
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek