Cesta: Titulní stránka > Jan Břížďala - radní Kraje Vysočina > Tiskové zprávy


 

Krajská knihovna Vysočiny se stěhuje do nových prostor

Krajská knihovna Vysočiny se stěhuje do nových prostor
Novostavba Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě na sebe dlouhodobě upíná pozornost a zájem odborné i laické veřejnosti, zejména pak v posledních měsících. Nová budova knihovny, situovaná jen kousek od Kulturního domu Ostrov, koresponduje již na první pohled s okolním prostředím a vše nasvědčuje tomu, že by knihovna mohla již v brzké době přijmout první čtenáře. Tomuto kroku však předchází ještě jedna z důležitějších fází, pro knihovníky jedna z nejdůležitějších, stěhování knihovního fondu, poslední etapa před předáním nové budovy uživatelům, tedy čtenářům a všem, kteří služeb krajské knihovny využívají nebo se chystají využít.
 

 
 

„Stěhování knihovního fondu má na starosti specializovaná firma. Jako první začalo stěhování knihovního fondu ze skladu. Z tohoto důvodu si čtenáři nemohli již od počátku října dokumenty ze skladu objednávat. První auto s knihami přijelo do nové budovy v pondělí 12. října. Samotná knihovna byla pro čtenáře otevřena ještě do soboty 17. října. Od tohoto dne začaly stěhovací práce i v prostorách stávající knihovny,“ popisuje Jitka Hladíková, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny.

„Fond knihovny obsahuje statisíce knih, periodik, CD, DVD, her a mnoho dalších dokumentů. Jedná se celkem o více než osm kilometrů polic, práce na stěhování tak jsou poměrně náročné. Každý dokument má přesné místo svého uložení, pracovníkům stěhovací firmy tak neustále pomáhají zaměstnanci knihovny, kteří jim ukazují, kam dokumenty v nové knihovně umístit,“ doplňuje Jitka Hladíková.

Dosud sídlila krajská knihovna na havlíčkobrodském náměstí v prostorách Staré radnice.  I přes veškeré snahy, úsilí všech zainteresovaných a krátkodobé či dlouhodobé využívání dalších objektů musela Krajská knihovna Vysočiny dlouhodobě čelit nedostatku prostor a odpovídajícího zázemí.

 

O stavbě nové budovy Krajské knihovny Vysočiny rozhodlo Zastupitelstvo Kraje Vysočina v roce 2016, stavební práce probíhaly od srpna 2018. Na ně v letních měsících letošního roku navázalo vybavení interiéru a přípravy na vlastní stěhování knihovního fondu. Z důvodu stěhování se pro čtenáře knihovna uzavřela od 19. října 2020. Zda se podaří předání nové budovy Krajské knihovny Vysočiny uživatelům ještě v závěru letošního roku, bude záviset zejména na možnostech stěhování v souvislosti s aktuální epidemickou situací a opatřeními. „Vše, co si čtenáři vypůjčili, budou vracet už do nové budovy v Žižkově ulici, výpůjční lhůty u všech dokumentů jsou automaticky prodlouženy do znovuotevření knihovny,“ potvrzují zaměstnanci Krajské knihovny všem svým čtenářům.

 

Krajská knihovna Vysočiny je příspěvkovou organizací Kraje Vysočina od roku 2001. Je veřejnou knihovnou s univerzálním knihovním fondem a regionálním centrem knihovnických, bibliografických a informačních služeb pro síť veřejných knihoven Kraje Vysočina. Krajská knihovna současně plní také funkci městské knihovny v Havlíčkově Brodě. Knihovna má aktuálně přes šest tisíc registrovaných uživatelů, denní návštěvnost se pohybuje okolo 700 návštěvníků, ročně pak knihovnu navštíví cca 300 000 návštěvníků, kteří si vypůjčí okolo 330 000 dokumentů. Knihovní fond tvoří cca 370 000 knihovních jednotek.


Stavba nové budovy Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě trvala dva roky a pro krajský rozpočet znamenala, včetně vybavení, investici ve výši cca 200 milionů Kč. Původní návrh nové knihovny zahrnující návrh stavby i zpracování dokumentace o umístění stavby vytvořila firma ATELIER 02 Havlíčkův Brod, následně projekt dokončila firma ARTPROJEKT Jihlava. Dodavatelem stavby je firma Zlínstav a. s


Více na webových stránkách www.kkvysociny.cz.


kkv

kkv

kkv

  • Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.10.2020 / 30.10.2020

Počet návštěv: 3104
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies