Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Kraj zvažuje vybudování nových kapacit pro seniory v Jihlavě

Senioři
Rada Kraje Vysočina dnes na svém jednání vzala na vědomí budoucí záměr vybudování nové kapacity pobytových sociálních služeb pro seniory v Jihlavě. Zvažovaný investiční záměr kraje by měl využít volné rozvojové plochy v areálu Nemocnice Jihlava za centrálními parkovišti mezi heliportem a městem, provozovanými domy s pečovatelskou službou. „Nové krajské zařízení by v budoucnu mohlo disponovat až 120 lůžky, z toho 80 lůžky se zvláštním režimem, tedy pro klienty s Alzhaimerovou chorobou,“ uvedl Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních služeb.
 

 
 

Nové kapacity pobytových sociálních služeb v Jihlavě by měly vyřešit dosavadní nepoměr počtu lůžek na 1000 obyvatel starších 65 let, který v případě jihlavského okresu dosahuje pouze 21,43 lůžka, zatímco například v okrese Pelhřimov je to 45 lůžek. Nové zařízení má vyrůst na pozemcích Kraje Vysočina a má koncepčně kopírovat model poskytování sociálních služeb v blízkosti nemocnice, který je úspěšně provozován už v případě krajského Domova pro seniory Havlíčkův Brod v areále tamní nemocnice.


Kraj Vysočina by rád investici financoval s přispěním evropských fondů a předloží žádost také o dotaci ze státního rozpočtu. Na základně vyhodnocení finančních  možností bude zahájeno projektování a zadány potřebné analýzy. Pokud vše půjde hladce, mohla by stavba části projektu pojmenovaná jako domov pro seniory začít na přelomu let 2018/2019. Její konkrétní podoba v tuto chvíli ještě není známa. Podle Petra Krčála by však měla disponovat přednáškovým multifunkčním sálem pro mezigenerační setkávání, kaplí, jídelnou i pro návštěvníky a rodiny, rehabilitační zónou a zvažují se prostory pro školku. 

 

V současné době Kraj Vysočina zřizuje 11 domovů pro seniory, které disponují kapacitou 1 014 lůžek, a 274 lůžek se zvláštním režimem. Naposledy byla kapacita zařízení navyšována v roce 2016 o 120 lůžek v zařízení Domov Ždírec (kapacita pro město Jihlava). V současné době se v průměru na umístění v domovech zřizovaných Krajem Vysočina čeká dva měsíce až necelé dva roky. Záleží na diagnóze žadatele a jeho požadavkům na konkrétní služby.

Kromě Kraje Vysočina jsou pobytová sociální zařízení zřizována ještě městy, církvemi nebo soukromými osobami. Tato zařízení nabízí v regionu celkem dalších 1 291 míst. 


  • Více informací Roman Sýkora, odbor sociálních věcí
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: sykora.r@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Kraj zvažuje vybudování nových kapacit pro seniory v Jihlavě
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 6.9.2016 / 6.9.2016

Počet návštěv: 2909
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek