Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj vyvezl ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů do Bruselu

Program
Bruselské kino Cinéma Nova a Evropský parlament opět po roce přivítaly Ozvěny Ji.hlavy resp. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Už 27. ledna Ozvěny slavnostně zahájil snímek Syrská love story režiséra Seana McAllistera, který měl na Ji.hlavě svoji českou premiéru. Reprezentativní přehlídka uvádí 22 snímků z loňského ročníku festivalu, které zahrnují výrazné tituly hlavních soutěžních sekcí i některé vítězné filmy. Ozvěny potrvají v Bruselu dva týdny až do 7. února.
 

 
 

 

Program bruselského kina Cinéma Nova bude dva víkendy na přelomu ledna a února patřit ozvěnám 19. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Slavnostní zahájení všech evropských ozvěn Ji.hlavy se odehrálo na půdě Evropského parlamentu. Ve středu 27. ledna zde byl za osobní účasti britského režiséra Seana McAllistera promítnut jeho snímek Syrská love story. Jde o dokumentární melodrama ukazující, jak nečitelná může být hranice mezi odpovědností rodině a věrností státu a ideji, která se topí v krvi. : „Odvážím se tvrdit, že neexistuje žádné nezajímavé dokumentární téma. Každý den přináší tisíce nápadů, které stojí za to zaznamenat a proměnit je ve film. Kraj Vysočina po roce opět přináší do Bruselu malou ochutnávku dokumentárních filmů, za nimiž stojí osobití tvůrci, a taktéž se nebojí přivézt s sebou i filmy experimentální,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Slavnostní zahájení spolupořádá poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc. Zároveň nad ním převzali záštitu komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová a velvyslanec České republiky v Belgii Jaroslav Kurfürst. Jihlavský festival reprezentovala výkonná ředitelka Katarína Holubcová a Tereza Swadoschová, vedoucí mezinárodních vztahů MFDF Ji.hlava.

 

V následujících dnech se v bruselském kině Cinéma Nova promítne například emocionálně působivý, hluboce osobní příběh o ztraceném dětství a nelehkém dospívání v politicky nestabilní době Flotel Europa bosenského režiséra Vladimira Tomiće, který na 19. MFDF Ji.hlava obdržel ocenění za Nejlepší dokumentární debut 2015 v sekci První světla. Vladimir Tomić bude na ozvěnách po projekci diskutovat s diváky, podobně jako autoři některých dalších promítaných snímků – například Emmanuel Lefrant (Zpustošená země), Jacques Perconte (Ettrick), Tommaso Cotronei (Pokryt krví Ježíšovou) či Kristina Paustian (Swimmers).

 

V souvislosti s probíhajícími ozvěnami v Belgii Marek Hovoroka, ředitel MFDF Ji.hlava, uvedl: „Jihlavský festival není místem černobílého vnímání světa, není místem relativizace, ale místem otevřených diskuzí a hledání porozumění hlubším souvislostem. I proto se s radostí těšíme na bruselské ozvěny, které evropskou metropoli propojí s tím pozoruhodným z českého i světového dokumentárního filmu.“

 

Ozvěny v Bruselu, neoficiálním „hlavním městě Evropy“, se uskuteční již počtvrté. Pořádá je MFDF Ji.hlava ve spolupráci s kinem Nova a Českým centrem v Bruselu, za finanční a organizační podpory Kraje Vysočina a města Jihlava.


  • Jan Skála, odbor sekretariátu hejtmana 
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: skala.j@kr-vysocina.cz

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Kraj vyvezl ozvěny Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů do Bruselu
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 1.2.2016 / 1.2.2016

Počet návštěv: 3687
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek