Cesta: Titulní stránka > Servis pro podnikatele


 

Kraj vystaví rodinné domy pro klienty čtyř ústavů

Kraj vystaví rodinné domy pro klienty čtyř ústavů
V Kraji Vysočina se postupně mění způsob života stovkám mentálně postiženým spoluobčanů. Čtyři ze sedmi krajských ústavu sociální péče projdou tzv. transformací. „V praxi to znamená, že na klienty ze stávajících zařízení čeká stěhování do nových rodinných domů, kde budou žít běžným životem,“ uvedl Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí. Nejblíže k finální přeměně je ústav v Jinošově na Třebíčsku, kde jsou nová obydlí skoro hotová a za několik měsíců by měla být předána do užívání. Dále budou následovat zařízení v Těchobuzi, Ledči nad Sázavou a Křižanově.
 

 
 

Kraj Vysočina je zřizovatelem celkem sedmi ústavů sociální péče a stará se zhruba o sedm stovek mentálně postižených lidí. Jako první se v kraji transformuje ústav v Jinošově. Zřícený strop v tamějším zámku a trvalé ohrožení klientů dalo popud k výstavbě nových domů. „Celkem se staví čtyři domy. Po dvou ve Velké Bíteši a Náměšti nad Oslavou. Klienti by se měli ve skupinách po šesti stěhovat do nových domovů už v tomto roce,“ přiblížil radní Petr Krčál. Projekt za 60 milionů korun je podpořen Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem. Další objekt pro šest osob vybudoval ze svých zdrojů Kraj Vysočina v Ledči nad Sázavou. Do nových prostor zamíří klienti z ústavu Háj.

 

„Celková přeměna zařízení v Jinošově a v Těchobuzi by mohla být dotována z celostátního programu. Ve zbylých dvou případech by šla polovina nákladů na vrub krajského rozpočtu,“ uzavřel Petr Krčál s tím, že na žádosti o finanční podporu na plánované projekty má kraj čas už pouze do příštího roku.

 

Celostátní proces transformace sociálních služeb doprovází ve všech krajích putovní výstava fotografií Jindřicha Štreita. Profesionální fotograf se životem mentálně handicapovaných spoluobčanů zabývá více než 30 let. Jeho snímky zachycující život klientů ústavů můžou zájemci zhlédnout po celý měsíc duben v nákupním centru Citypark v Jihlavě. 

 

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 4.4.2012 / 4.4.2012

Počet návštěv: 5412
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek