Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Kraj Vysočina zvažuje převzetí hradní kaple v obci Kámen

Kraj Vysočina zvažuje převzetí hradní kaple v obci Kámen
Krajské zastupitelstvo bude za čtrnáct dní projednávat možnou opravu historicky cenné kaple Panny Marie Bolestné v obci Kámen u Pacova. V případě získání dotace z tzv. Norských fondů je kraj připraven opravit nejen vlastní budovu bývalého pivovaru, kterou vlastní a je součástí hradního komplexu, ale i hradní kapli, která dosud patří církvi. „To si vyžádá i zahájení oficiálních jednání o změně vlastnictví hradní kaple. Vše je pak podmíněno právě získáním dotace, která by měla pokrýt až 85 procent z předpokládaných nákladů,“ uvedl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina. Náklady na rekonstrukci obou objektů se blíží 31 miliónů korun.
 

 
 

Kaple je dlouhodobě nevyužívaná a postupně chátrá. Přízemní objekt pivovaru u vstupní brány hradu Kámen slouží jako sociální zázemí pro návštěvníky avšak ve velice provizorním režimu. Záměrem vedení kraje je provést hmotovou revitalizaci původní budovy a v získaných prostorách vytvořit adekvátní zázemí pro návštěvníky hradu – pokladnu, sociální zařízení a důstojnou prodejnu drobného občerstvení. Situování objektu bývalého pivovaru u vstupní brány hradu a jeho přístupnost je pro zamýšlený účel ideální

Hradní kaple, která je kulturní památkou, by v případě realizace celého projektu byla zařazena do prohlídkových tras, což by přispělo k rozšíření nabídky a zvýšilo turistickou atraktivitu hradu. Kaple má být využívána i pro další kulturně – společenské akce kraje, obce a liturgické obřady.

Konečné provedení majetkového převodu hradní kaple je podmíněno schválením žádosti o spolufinancování projektu obnovy objektu a mobiliáře kaple z prostředků Finančního mechanismu EHP a Norska. Už nyní však bude třeba na přípravu projektové dokumentace uvolnit z krajské pokladny finanční prostředky do výše jednoho miliónu korun. V případě získání dotace by mohly být opravy dokončeny v roce 2014.

 

První písemná zmínka o hradu Kámen pochází z roku 1316. Největší rozmach Kámen zažil v polovině 16. století, kdy mu vládl český rod Malovců. Do stavební historie hradu se nejvýznamněji zapsal rytíř Jan Kryštof Malovec, který dal na západním okraji vsi vystavět raně barokní kapli Panny Marie Bolestné a v ní zřídil rodinnou hrobku.

 

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Kraj Vysočina zvažuje převzetí hradní kaple v obci Kámen
 

Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 13.6.2012 / 13.6.2012

Počet návštěv: 4849
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek