Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj Vysočina získal evropské prostředky na nové expozice Hradu Roštejn

Roštejn
Přes 60 milionů korun získal Kraj Vysočina na tvorbu nových expozic a související stavební obnovu Hradu Roštejn v lesích nedaleko Telče. Úspěšně vypracoval projekt do Integrovaného regionálního operačního programu a na modernizaci své památky investuje vlastních bezmála 11,5 milionů korun. Kompletně hotovo má být v roce 2021. Za tu dobu vzniknou na hradě mimo jiné nové expozice, které budou zajímavě prezentovat a zpřístupňovat sbírky Muzea Vysočiny Jihlava. Například bude možné projít zvětšeným modelem mraveniště nebo si za pomoci videomapingu prohlédnout dobovou loveckou hostinu.
 

 
 

Logo„Tradiční muzejní prostředky a formy doplníme o soudobé modernější technologie, které představují například videoprojekce, audioprojekce nebo videomaping. Návštěvník by se měl stát součástí prostoru a uživatelem expozice,“ prozradila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že návštěvníci nejnavštěvovanější krajské památky si zaslouží kvalitnější prezentaci.


Nově by na Roštejně měly fungovat dvě prohlídkové trasy. První, klasická hradní, s audiovizuálními prvky bude připomínat historii místa. Trasa B bude přístupná bez průvodce a bude řešena převážně jako muzejní instalace, která expresivní formou přiblíží téma lesa a lovectví. Návštěvník nebude pouhým pozorovatelem, ale aktivně se zapojí do expozice pomocí interaktivních prvků. Součástí prohlídky bude procházka zvětšeným modelem mraveniště i interaktivní výstavní místnost s mechanickými hracími prvky sloužícími pro ověření získaných vědomostí.


V prosinci bude zahájeno výběrové řízení na veřejnou zakázku na stavební práce. Jakmile bude možné uzavřít smlouvu s dodavatelem, předpoklad je březen 2017, odstartují práce. „V roce 2017 začnou stavbaři na expoziční trase B a včetně úprav věže mají skončit v roce 2018. Dodavatele, který bude realizovat samotnou úpravu expozic, bude kraj hledat v průběhu roku 2017, a ten pak v roce 2018 promění výstavní prostory na trase B a ve věži a v roce 2019 zatraktivní expozice na trase A,“ vysvětluje vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Ladislav Seidl s tím, že terénní úpravy a opravy fasád budou realizovány v roce 2019 a 2020 a restaurátorské práce na sbírkových předmětech připadají na časový úsek roků 2017 až 2019. „Projekt počítá s restaurováním olejomaleb, dřevěných sakrálních polychromovaných plastik i s obnovou nábytku,“ doplnil Ladislav Seidl.


Pozdně gotický hrad nechal v 16. století přestavět Zachariáš z Hradce na lovecký hrádek s rozlehlou oborou v okolí. Před 100 lety Roštejn vyhořel, větší opravy tam začaly až v roce 1958. Část hradu byla pro veřejnost otevřena v roce 1969 a ostatní interiéry na dnešní prohlídkové trase v roce 1982. Vystaveny tam jsou sbírky z fondu krajského Muzea Vysočiny v Jihlavě.Hlavní cíl projektu „Hrad Roštejn – zpřístupnění nových expozic“

Hlavním cílem projektu je prostřednictvím nových atraktivních muzejních expozic a s nimi související stavební obnovy nemovité kulturní památky hradu Roštejn zpřístupnit a prezentovat sbírkové předměty Kraje Vysočina ve správě Muzea Vysočiny Jihlava, příspěvkové organizace, zajistit větší ochranu vystavovaných autentických předmětů i vyšší bezpečnost návštěvníků. Nové stálé expozice i doplňující výstavní programy pak umožní postupně představovat bohatý sbírkový fond muzea a posilovat tak kulturní i historické povědomí a odpovědnost za zachování svěřených hodnot pro budoucí generace.


Na projekt je poskytována finanční podpora z EU. Celkový předpokládaný rozpočet projektu je 73 052 392,02 Kč, dotace z ERDF je ve výši 58 191 741,54 Kč a dotace ze státního rozpočtu je ve výši 3 423 043,62 Kč. 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 6.12.2016 / 6.12.2016

Počet návštěv: 5631
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies