Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - předseda výboru pro rozvoj strategických projektů, životní prostředí a MA 21


 

Kraj Vysočina trvá na dodržení memoranda o železnicích

Kraj Vysočina trvá na dodržení memoranda o železnicích
Vedení Kraje Vysočina striktně trvá na dodržení původního znění memoranda o zajištění financí pro regionální železniční dopravu, které s kraji uzavřela vláda Jana Fischera. Memorandum krajům zaručuje po dobu deseti let roční dotace 2,6 miliardy korun. Tuto čásktu chce ministerstvo financí snížit ročně o 600 milionů korun. "Je třeba si uvědomit, že peníze, o které ministr Kalousek nyní pokrátí dotaci na regionální železniční dopravu, nejsou peníze pro kraj, ale jsou to peníze pro České dráhy. Stát tak možná přímo tak ohrožuje existenci státního podniku, za který nese jako vlastník odpovědnost," upozorňuje náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Libor Joukl.
 

 
 

Asociace krajů ČR tento týden důrazně upozornila, že problémy kolem memoranda ovlivní i tvorbu jízdních řádů pro železniční dopravu. Vzhledem k tomu, že ministerstvo dopravy stále neví, kolik peněz dostane, a kolik rychlíků má tedy u Českých drah objednat, se může stát, že Správa železniční dopravní cesty nestihne vytisknout včas nové jízdní řády, které mají platit od poloviny prosince. Nidko z cestujících pak nebude vědět, kdy a kam odjíždí.

 

Neochota ministerstva financí plnit povinnosti stvrzené právně závazným dokumentem mohou mít podle Libora Joukla i dopad do čerpání evropských dotací. České dráhy, státní podnik získaly například na Vysočině dotace z ROP na nákup nových supermoderních železničních vozů. "Pokud České dráhy nebudou schopny díky krácení dotací zajistit jejich pětiletý provoz resp. udržitelnost projektu, mohou o stamilionové dotace velice rychle přijít," uvedl Joukl.

 

 

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 22.9.2011 / 22.9.2011

Počet návštěv: 17710
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek