Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj Vysočina se podílí na přípravě česko-rakouské knihy o historii (AUDIO)

Monitorovací výbor Operačního programu přeshraniční spolupráce Rakousko – Česká republika podpořil všechny projekty z Vysočiny
Kraj Vysočina je jedním z partnerů projektu s názvem Společná česko-rakouská kniha o dějinách, který mimo jiné realizují dvě česká a dvě rakouská ministerstva, spolkové země Vídeň, Dolní Rakousy, Horní Rakousky a také Jihomoravský kraj. Přípravy na vydání knihy se chýlí ke konci, a proto radní Kraje Vysočina doporučili krajskému zastupitelstvu, aby na svém zářijovém zasedání rozhodlo o schválení 340 tisíc korun, které pokryjí část nákladů na českou jazykovou mutaci knihy.
 

 
 

„Cílem projektu je přispět k podpoře otevřeného, diferencovaného a různé postoje zohledňujícího pohledu na společné dějiny českých a rakouských zemí v 19. a 20. století, který posílí povědomí široké veřejnosti v Česku i v Rakousku o otázkách společných česko-rakouských ději,“ přiblížil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.


Česko-rakouská kniha o historii, ale také didaktická učební pomůcka k výuce dějepisu se budou věnovat výkladu společných i rozdělujících českých a rakouských dějin a historickému vývoji jejich společností se zvláštní pozorností na dodnes působící vzorce myšlení, stereotypy a obrazy nepřátel. Podle hejtmana Kraje Vysočina je důležité odbourávat zažité stereotypy v pohledu na historické mnohasetleté česko-rakouské soužití jako jednoho ze základních kamenů pro další rozvoj česko-rakouských vztahů. I proto se Kraj Vysočina do projektu zapojil, chce pozitivně působit na mladou generaci a podpořit nový pohled na historické události, které může přinést vzdělání.

 

Pětiset stránková kniha vyjde souběžně v české a německé jazykové mutaci. Vedlejším výstupem projektu bude stručný výtah z této knihy v podobě brožury v české a německé jazykové mutaci a studijní materiály pro potřeby školního vyučování v Česku a v Rakousku přístupné on-line.


Aktuálně tým Stálé konference českých a rakouských historiků úspěšně pokračuje v práci na projektu, uskutečnila se přednášková a diskusní řada jak v Rakousku, tak i na Vysočině. Konec projektu je naplánován předběžně na rok 2018.


Na české straně je realizátorem projektu Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i. Financování aktivit ze strany Kraje Vysočina bude realizováno prostřednictvím Masarykova ústavu, který podal kraji žádost o podporu aktivity.


  • Více informací Jiří Wiche, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 338, e-mail: wiche.j@kr-vysocina.cz 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 29.8.2016 / 29.8.2016

Počet návštěv: 5595
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek