Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj Vysočina podporuje zájem o pěstounskou péči

Naše školka 2015 - grantový program na zlepšení podmínek předškolní péče v oblasti stravování a hygieny
Za poslední čtyři roky přibylo v Kraji Vysočina několik pěstounů, kteří poskytují dlouhodobou péči i péči na přechodnou dobu. Vzhledem k podpůrným aktivitám kraje sociální pracovníci evidují více uchazečů o oba typy pěstounské péče, i když ne tak výrazně, jak by bylo v ideálním případě potřeba. „Stále chybí pěstouni pro děti se zdravotním handicapem, pro děti menšinového etnika, početnější sourozenecké skupiny a děti staršího věku,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál s tím, že kvalitních pěstounů je stále méně než dětí, kteří by jejich pomoc potřebovaly.
 

 
 

V Kraji Vysočina funguje aktuálně devět rodin, které poskytují pěstounskou péči na přechodnou dobu. V jejich péči může být dítě nejvýše rok, po vyřešení jeho sociálně – právní situace se buď vrací do biologické rodiny, nebo přechází do jiné formy náhradní rodinné péče. „Do pěstounské péče na přechodnou dobu bylo od zařazení první rodiny do evidence umístěno v Kraji Vysočina celkem 31 dětí, včetně těch, které péči využívají aktuálně,“ přibližuje Kateřina Kosmáková z odboru sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina. Krajský úřad přijal za poslední čtyři roky 80 žádostí o zařazení do evidence pěstounů na přechodnou dobu. Zhruba 60 % žadatelů z těch, v jejichž žádosti bylo dosud rozhodnuto, nakonec v evidenci nefiguruje. V průběhu posuzování se totiž zjistí, že například zájemci být zařazeni nechtějí, nebo nemají dostatečné předpoklady, a proto je krajský úřad svým rozhodnutím zamítl.

 

O poznání více - 552 osob, které tvoří 386 rodin, poskytovalo na Vysočině v roce 2015 dlouhodobou pěstounskou péči. Přitom jednou ze zásadních rolí pěstounů je pomoci zachovat kontakt dítěte s jeho rodinou. Navíc, aby se mohli stát pěstouny, musí prokázat odhodlání, toleranci, trpělivost, schopnost spolupráce i ochotu pracovat na sobě samém. V procesu odborného posuzování, které trvá asi jeden rok a zahrnuje mj. úvodní pohovor, psychologické vyšetření a následnou přípravu k přijetí dítěte do rodiny, uspěje zhruba 60 % žadatelů.

 

Krajský úřad Kraje Vysočina každoročně pořádá pro pěstounské rodiny společné setkání. V minulosti se odehrálo například v ZOO Jihlava, kde je pěstounům k dispozici psycholog, se kterým mohou konzultovat výkon pěstounské péče. Ve spolupráci s krajskou příspěvkovou organizací Psychocentrum – manželská a rodinná poradna Kraje Vysočina jsou pořádány vzdělávací Kluby pro oba typy pěstounů, kteří musí podle zákona podstoupit povinné vzdělávání.

 

Vzhledem k tomu, že je nutné všem dětem, které nevyrůstají v rodině hledat náhradní rodinné prostředí, je stále potřeba podporovat nové žadatele o pěstounskou péči. „Kraj Vysočina proto propraguje náhradní rodinnou péči na akcích pořádaných krajem a také informuje veřejnost prostřednictvím letáků, článků v tisku apod.,“ uzavřel radní Petr Krčál. • Kateřina Kosmáková, odbor sociálních věcí
  Krajský úřad Kraje Vysočina
  tel.: 564 602 859, e-mail: kosmakova.k@kr-vysocina.cz


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 25.4.2016 / 25.4.2016

Počet návštěv: 6402
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek