Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce


 

Kraj Vysočina podpoří cyklopropojení dalších měst a zafinancuje cyklopointy u škol. Finanční podporu obcím nabídne prostřednictvím Fondu Vysočiny

Kraj Vysočina podpoří cyklopropojení dalších měst a zafinancuje cyklopointy u škol. Finanční podporu obcím nabídne prostřednictvím Fondu Vysočiny
Rámec a hlavní směry podpory rozvoje cyklistiky na Vysočině jsou nastíněny v aktualizované krajské koncepci pro období do roku 2025. „Strategický dokument nejenže zavádí nově podrobnější kategorizaci cyklotras pro potřeby zacílení krajské podpory, ale počítá i s masivnější podporou doprovodné infrastruktury v podobě plnohodnotných cyklopointů především v blízkosti větších středních škol. Pro efektivnější koordinaci záměrů v oblasti rozvoje cykloinfrastruktury bude už brzy nabídnuta regionální mapová aplikace na geoportálu kraje, která poslouží obcím například jako podklad pro žádosti o krajskou podporu, bude současně koordinačním nástrojem a také uceleným přehledem připravovaných i realizovaných cykloprojektů,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Roman Fabeš.
 

 
 

Nové rozšíření kategorizace cyklotras ve smyslu lepšího cílení krajské podpory má směřovat k realizaci primárně páteřní sítě cyklotras a nově pomoci obcím nad 3 tisíce obyvatel, které se domluví a budou koordinovaně řešit propojení cyklostezkou nebo bezpečnou cyklotrasou. „Prostřednictvím Fondu Vysočiny podporujeme významně právě zpracování projektových dokumentací na výstavbu cyklostezek nebo také studie cyklotras. V letošním roce jsme například pomohli s financováním studie proveditelnosti cyklotrasy mezi Polnou a Jihlavou nebo mezi Telčí a Třebíčí. Další peníze posíláme do regionu na opravy komunikací resp. na zvýšení jejich bezpečnosti v úsecích, kde vedou cyklotrasy. Pokud jde o vybudování nových cyklostezek, pak jsme loni dvěma miliony korun podpořili městys Štoky, který realizoval přes 2 km dlouhé propojení k okrajové části Jihlavy podél frekventované silnice I/38, nebo letos město Svratka připravené realizovat téměř 3 km dlouhou cyklostezku do Herálce. Další formou podpory je možnost realizovat propojovací úseky cyklostezek, jak se tomu děje aktuálně v okolí Třeště podél opět frekventované krajské silnice II/406,“ vyjmenovává konkrétní projekty hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

 

Cyklodojížďka do práce nebo do školy není jen bezpečná cesta, ale je to i odpovídající zázemí u zaměstnavatele nebo školy. Proto se bude Kraj Vysočina v následujících letech více soustředit na rozvoj této doprovodné cykloinfrastruktury. „Využijeme toho, že jsme zřizovatelem škol, kde je potenciál využití cyklodopravy mezi mladými lidmi obrovský. Naší rolí bude intenzivně, ale zároveň promyšleně pomáhat budovat u škol zázemí pro cyklisty – přístřešky se stojany, servisní pointy, cykloboxy nebo posezení. Pilotní projekt už máme hotový, cykolopoint se podařilo vybudovat u Střední průmyslové školy Třebíč. Nyní se realizuje podobný projekt za 800 tisíc korun pro Střední průmyslovou školu a Vyšší odbornou školu ve Žďáře nad Sázavou. Hotový by měl být do konce letošního roku,“ říká Roman Fabeš s tím, že každý následující rok půjde z krajského rozpočtu na vybavení cyklopointů u škol až jeden milion korun. Pro příští rok je již rozjednaný projekt pro Gymnázium a Obchodní akademii Pelhřimov. Důležité je zde i propojení s krajem dlouhodobě podporovanou květnovou kampaní a soutěží „Do práce na kole“ resp. v našem případě i „Do školy na kole“.

 

Fond Vysočiny nabízí i podporu rozvoje oblíbené terénní cyklistiky. S podporou krajských peněz probíhá revitalizace trailů v areálu Vysočina Areny. S významnou podporou kraje zde byl vybudován i rozsáhlý pumptrack, který si užívá široká veřejnost a známe ho i jako hot spot z přenosů světového poháru horských kol. Vybudování dalších dnes populárních pumptracků podpořil kraj také v Jihlavě, Havlíčkově Brodě, aktuálně letos pak v Pacově, Polné a v Moravských Budějovicích.

 

Pro správné cílení budoucí podpory je důležité provádět nadále kvalitní monitoring frekvence využití cyklostezek. Zhruba čtyři roky ho Kraj Vysočina zajišťuje kontinuálně na 12 vybraných lokalitách. Výstupem jsou objektivní data nejen ke sledování trendů, ale spolupracující obce je mohou případně využít jako podklady pro získání dalších dotací.

 

Zásadní podpora pro rozvoj cyklodopravy v regionu přichází prostřednictvím Fondu Vysočiny především v posledních dvou letech. Vedení Kraje Vysočina výrazně navýšilo dotace obcím v rámci dotačního programu Cyklodoprava a cykloturistika. Oproti předchozím letům až o 100 %, kraj tak letos rozdělil mezi 28 úspěšných žadatelů 20 miliónů korun. Ve třech podprogramech je významně podporována projektová příprava, budování a obnova základní infrastruktury v podobě cyklostezek a cyklotras a také již zmíněná terénní cyklistika.

 

V průběhu října proběhne na téma koncepce podpory online seminář pro obce, kde budou ve spolupráci s Centrem pro regionální rozvoj ČR a Státním fondem dopravní infrastruktury představeny aktuální informace k dotačním příležitostem.


Foto 1. Cyklostezka ŠtokyJihlava

cyklostezka štoky


Foto 2: Pumptrack ve Vysočina Areně

pumptrack VA

  • Více informací Petr Stejskal, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz  

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 13.9.2022 / 13.9.2022

Počet návštěv: 872
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies