Doporučujeme

 • Fond Vysočiny
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2015 > Srpen


 

Kraj Vysočina nechal pro všechny prvňáky vyrobit speciální stavebnici

ROTO
Stavebnici vyrobenou na míru pro Kraj Vysočina letos dostanou jako technickou pomůcku do hodin pracovních činností všichni prvňáčci v Kraji Vysočina. Jde o další z kroků, které krajská samospráva cílí na podporu technického vzdělávání. Po středních školách a 4. – 8. třídách základních škol je vytvořený systém zaměřován už také na nejmladší děti ze základních škol. „251 dílků z tvrdé lepenky budou moci děti dekorovat a podle pracovních listů nebo z nich podle vlastní fantazie vytvořit vlastní dílka,“ informovala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 

 
 

Stavebnice Roto z Vysočiny je určená pro 1. – 3. třídy základních škol a je zcela ojedinělou stavebnicí, která vznikla na základě inciativy firmy Bosch, Kraje Vysočina a kreativních nápadů metodického týmu, složeného ze čtyř učitelek základních škol a pracovnic a pracovníků Odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Kraje Vysočina. „Pracovními listy provádí malé konstruktéry postavička Igráčka, který představuje vybrané profese. Z 251 dílů a podle dvaceti pracovních listů děti postaví například květiny, zvířátka nebo jednoduché stavební stroje nebo ruční nářadí,“ popisuje Jana Fialová. Doporučená hodinová dotace pro práci s novou stavebnicí je 10 vyučovacích hodin v rámci pracovních činností pro každý ročník. Vypracovaná metodika navíc obsahuje i další náměty pro práci se stavebnicí v dalších předmětech např. v matematice, tak aby s ní bylo skutečně možné pracovat celé tři roky.


Stavebnice slouží jako základ pro rozvíjení prostorové představivosti dětí. Dílky, vyrobené z papíru, plastu a kartonu umožnují jednoduchou manipulaci a rozvíjejí jemnou motoriku. „Rozhodli jsme se tuto stavebnici darovat všem dětem na vstupu do první třídy a chceme tím systematicky rozvíjet zručnost a tvořivost,“ zdůrazňuje Jana Fialová. Tato jedinečná stavebnice přispěje také k osvojení si řady praktických dovedností a návyků, umožní žákyním a žákům poznat okolní svět a nejen v hodinách pracovních činností bude výuka stále probíhat hravou formou.


Podle posledních výzkumů je zřejmé, že s učením technicky myslet a s rozvojem konstrukční schopnosti u dětí je třeba začít v co nejútlejším věku a stavebnice Roto z Vysočiny je s tímto závěrem plně v souladu.


Zajímavosti a přednosti ROTA z Vysočiny

 • větší dílky se zakulacenými rohy

 • možnost popisovat dílky smazatelným fixem (domalování obrázků apod.)

 • možnost využití stavebnice v jiných hodinách (matematika, český jazyk, výtvarná a tělesná výchova, apod.)

 • technická úroveň odpovídající danému věku dětí

 • propojení s určitým povoláním – informace ze světa práce, výchova k volbě povolání


 • Více informací Jana  Hadravová a Terezie Doleželová, odbor školství, mládeže a sportu
  Krajský úřad Kraje Vysočina
 • e-mail: tisk@kr-vysocina.cz


Ukázka pracovního listu pro práci dětí s Rotem z Vysočiny

Ukázka pracovního listu pro práci s Rotem z Vysočiny.

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Kraj Vysočina nechal pro všechny prvňáky vyrobit speciální stavebnici
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.8.2015 / 27.8.2015

Počet návštěv: 4169
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek