Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj Vysočina chce zamezit ničení svých silnic. Přetížené kamiony odhalí váhy

Dynamické váhy
Kraj Vysočina dnes uvedl do zkušebního provozu první automatický systém vysokorychlostního tzv. dynamického vážení nákladních vozidel na silnici II/602 u Velkého Meziříčí. Zakázku za více než 3,3 milióny korun na zařízení, které dokáže auta zvážit za jízdy, dostalo sdružení firem Cross Zlín a Gemos CZ. „Jeden přetížený kamion poškodí silnici stejně, jako když po ní projede dvacet tisíc osobních vozů. Dynamické váhy během několika vteřin zkontrolují auto a řidič kvůli tomu ani nemusí zastavovat. Jde o zcela první zařízení tohoto druhu v regionu,“ informoval dnes při představení systému vážení kamionů náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Libor Joukl.
 

 
 

Na silnici kopírující dálnici D1 nechal Kraj Vysočina umístit váhy záměrně. Někteří řidiči často zneužívají tento kvalitní úsek silnice nižší třídy k objíždění mýtných bran. Městem po něm denně projíždí asi 12 200 vozidel, z toho 1320 nákladních aut. Podle odhadu kraje z nich může být přetížena až pětina. „Nejde v žádném případě primárně o vybírání pokut, ale o to, aby se snížily náklady na opravy silnice a realizovalo se opatření, které odradí řidiče přetížených kamionů sjíždět z dálnice,“ uvedl Libor Joukl. Za každou tunu nákladu navíc mohou řidiči dostat pokutu 7000 korun, k tomu zaplatí šestitisícový správní poplatek. Zatímco váhy pořídil a nechal na svou silnici instalovat Kraj Vysočina, na výsledky vážení budou dozírat a pokuty inkasovat úředníci městského úřadu ve Velkém Meziříčí, které na projektu spolupracovalo.

 

Váhu zabudovanou v těle vozovky u Velkého Meziříčí tvoří dynamické prahy a indukční smyčky s příslušenstvím, přehledové kamery, kamerový systém pro rozpoznání registračních značek a moderní software napojený na odbavovací pracoviště provozované příslušným městským úřadem. Dnes byla váha podrobena zátěžovému testu a zdokumentován průjezd jak správně naloženého kamionu, tak nákladního vozu přetíženého. Podle přihlížejících místních občanů bývají nejčastěji přetížena vozidla dřevařů, těžařů a stavebních firem.

 

Ze statistik PČR kraje Vysočina:

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina uložili od začátku letošního roku do konce dubna celkem 80 kaucí řidičům nákladních vozidel. Výše uložených kaucí za nákladní dopravou tak letos v našem kraji činí celkem 1 335 000 korun.  Za celý loňský rok v našem kraji uložili za nákladní dopravou celkem 135 kaucí v celkové výši 2 641 000 korun. Přestupků se dopouštějí tuzemští i zahraniční řidiči kamionů. Při řešení zjištěných nedostatků postupují policisté vždy v souladu s platnými zákony. Nekompromisně za tyto přestupky ukládají vysoké sankce, neboť řidiči mohou v případě, když usedají za volant bez potřebné přestávky, způsobit vlivem únavy vážnou dopravní nehodu.  Především na dálnici D1 je pak odstraňování následků nehody kamionu poměrně komplikované a zdržuje v kolonách ostatní řidiče. (Zdroj: PČR kraje Vysoična)

Přestupků se dopouštějí tuzemští i zahraniční řidiči kamionů. Při řešení zjištěných nedostatků postupují policisté vždy v souladu s platnými zákony. Nekompromisně za tyto přestupky ukládají vysoké sankce, neboť řidiči mohou v případě, když usedají za volant bez potřebné přestávky, způsobit vlivem únavy vážnou dopravní nehodu.  Především na dálnici D1 je pak odstraňování následků nehody kamionu poměrně komplikované a zdržuje v kolonách ostatní řidiče.

Celní správa a Krajské ředitelství Policie kraje Vysočina využívají ke kontrole dodržení nejvyšší povolené hmotnosti na nápravy a celkové hmotnosti mobilní váhy. Souprava, kterou kraj pořídí pro Krajské ředitelství Policie kraje Vysočina budou moci využívat dopravní policisté po celém regionu. Dnes si funkčnost mobilní váhy ověřili i studenti Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava. Kromě reálného vážení dopravního prostředku jim byla předvedena i kontrola technického stavu vozidla a dokladů.

 

V případě vysokorychlostního vážení nákladních automobilů u Velkého Meziříčí chce Kraj Vysočina i město Velké Meziříčí shromážděná data za rok 2015 vyhodnotit a udělat si skutečný přehled o závažnosti zátěže na II/602 a také frekvenci přestupků. Do budoucna není vyloučeno, že podobných vah bude na Vysočině více. V úvahu by podle Libora Joukla připadala například u sjezdu z D1 u Měšína nebo u Větrného Jeníkova.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 6.5.2015 / 6.5.2015

Počet návštěv: 5504
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies