Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj pořizuje nový nemocniční informační systém pro všech pět zřizovaných nemocnic

Nemocnice Jihlava, Nemocnice Třebíč, Nemocnice Havlíčkův Brod, Nemocnice Nové Město na Moravě a Nemocnice Pelhřimov budou mít postupně do čtyř let nový nemocniční informační systém za cca 75 miliónů korun. Současné nekompatibilní systémy nemocnic jdou jsou téměř na hranici své životnosti a nevyhovují standardům a požadavkům moderní medicíny. Navíc každá z nemocnic má jiný systém, údržba je komplikovaná a drahá. Na pořízení nového systému získal Kraj Vysočina dotaci z evropských fondů.
 

 
 

„Od nového jednotného nemocničního informačního systému si slibujeme maximální spolehlivost, zvýšení kybernetické bezpečnosti, především pak zajištění životnosti systému a souvisejících revizí a servisů minimálně na 15 let, nový informační systém posílí informační propojení nemocnic uvnitř nich i navzájem mezi sebou vč. zdravotnické záchranné služby, zvýší možnost komunikace s ostatními specializovanými pracovišti a zabezpečí archiv zdravotnické dokumentace,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

 

Jednotný nemocniční informační systém by měl do čtyř let propojit, zrychlit a zefektivnit práci s informacemi o pacientech, měl by zlepšit vyhodnocování dat z jednotlivých nemocnic vč. tvorby nutných statistik jednotlivých oddělení. Samotné instalaci nového softwaru bude v každé nemocnici předcházet podrobná analýza současného stavu, následovat bude její vyhodnocení, popis navrženého řešení a následně implementace celého systému s náročným převodem veškerých dosud pořízených dat. Instalace celého informačního systému a převod dat musí proběhnout za plného provozu nemocnic, bez zásadních výpadků. 


První nemocnicí na Vysočině, kde bude nový systém instalován, bude Nemocnice Jihlava, která má systém nejstarší. „Požadavky na funkce a rozsah nového informačního systému pro pět krajských nemocnic na Vysočině mají 22 stran. Mezi základní funkce patří běžná pacientská administrativa, výkaznictví pro pojišťovny, vedení dokumentace na ambulancích i na standardních lůžkových odděleních pro kategorie lékař nebo sestra, speciální funkce jsou připraveny pro operační sály, rehabilitaci nebo porodnici, systém bude umět sledovat plánování operací vč. řízení operačního dne v reálném čase, generuje statistiky, má dlouhý seznam funkcionalit, které zefektivní práci lékařů i sester,“ popisuje Vladimír Novotný. Podle jeho informací bubou nový systém využívat laboratoře, lékárny, hemodialýza, komunikovat bude s národními registry např. onkologickým registrem. Navázán na něj bude stravovací provoz nemocnic, patologie, nukleární medicína, intenzivní péče, transfúzní systém, ale i už odzkoušené objednávání pacientů, výměna dat mezi nemocnicemi nebo záchrankou, nabídne vyhodnocení základních parametrů ambulancí i lůžkových oddělení, ale i možnost komunikace s přístrojovou technikou. Předností celého informačního systému je jeho procesní orientace, kdy systém bude schopen nabídnout uživatelům možnost postupovat podle předem definovaných postupů a kroků vč. např. možnosti hlídání neprovedených kroků. 


Kraj Vysočina bude před zahájením implementace nového nemocničního informačního systému požadovat po dodavateli test převodu dat a záruky bezpečnosti, např. týkající se kybernetických útoků, běžných výpadků elektrické energie nebo zneužití a modifikace dat.

 

Součástí projektů dotovaných z Integrovaného regionálního operačního programu je kromě samotného informačního systému i posílení hardwaru zejména v oblasti serverů a úložišť nutných pro provoz systému a nahrazení některých zastaralých pracovních stanic. Celková výše investice do systému, hardwaru a potřebných licencí přesáhne 116 milionů korun a ukončena by měla být do konce roku 2022.

 

 • Martin Hadrava a Iveta Veselá, Krajský úřad Kraje Vysočina
 • Projektová kancelář Kraje Vysočina
  e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 13.8.2020 / 13.8.2020

Počet návštěv: 2229
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek