Cesta: Titulní stránka > Samospráva


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj nabízí včelařům dotace na vyšetření včelstev

včela
Mor včelího plodu je závažné onemocnění včelstev, které způsobuje každoročně citelné ztráty v chovech včel a jednou z cest, jak tyto ztráty omezit, je systém prevence. Díky důsledné prevenci, která je velkoryse finančně podporována Krajem Vysočina, mohou být na výskyt původce moru včelího plodu na území regionu vyšetřeny všechny dodané vzorky. „Kompletní náklady na vyšetření provedené Státním veterinárním ústavem do konce dubna 2016 zaplatí Kraj Vysočina. Vzorky mají být dodány laboratoři v období mezi 4. prosincem 2015 a 31. lednem 2016. Celkem může být uvolněn až 1,5 miliónu korun a nabídka k úhradě kontroly vzorků podle stanovených pravidel se týká jak včelařů organizovaných v Českém svazu včelařů, tak těch, kteří nejsou organizovaní v Českém svazu včelařů,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.
 

 
 

Použití preventivních opatření v chovech s nízkým i vysokým počtem včelstev na stanovišti může hrát zásadní roli v boji s touto nákazou. Ztráty, které vznikají v souvislosti s výskytem moru včelího plodu, nejsou jen přímé, tedy ztráty kondice včelstev a jejich užitkovosti, ale i nepřímé, vznikající v souvislosti s likvidací ohnisek a eradikací nákazy. Omezení všech těchto ztrát je nesporně cílem jak chovatelů včel, tak široké veřejnosti.


V současné době je na území Kraje Vysočina více jak 4800 včelařů s přibližně 52 tisíci včelstvy. Vysočina patří tímto číslem mezi kraje s velkou koncentrací chovatelů. Nejhorší období zažívali včelaři v roce 2011, kdy z důvodu moru včelího plodu bylo zlikvidováno 14 stanovišť a v následujícím roce 25 stanovišť včelstev. Jedinou obranou je spálit napadené včelstvo, úly i veškeré vybavení. I přesto, že je zdravotní kontrole včelstev věnována maximální pozornost  a možná právě proto letos o prázdninách musela být přijata mimořádná veterinární opatření ke zdolání nebezpečné nákazy – moru včelího plodu v katastrálním území Hlohova, kde vydala krajská veterinární správa nařízení k likvidaci 23 včelstev u jednoho chovatele. „Navíc zjištění moru zásadně ovlivní i chovatele v okolí. Veterináři musí při prokázaném výskytu vymezit pětikilometrové ochranné pásmo. Další chovatelé uvnitř něj nesmí včely stěhovat a musí je nechat vyšetřit,“ upozorňuje Zdeněk Chlád.

 

Co je včelí mor?

Jedná se o vážné onemocnění včelích larev, nemoc je způsobena bakterií a oblast může být zamořená i několik let. Plod včely se nakazí z potravy. V žaludku plodu dojde k vyklíčení bakterie, poté dojde k rozkladu tkání larvy. Dospělé včely se pak snaží odstranit zbytky těla larvy a tím nákazu roznáší po plástvích. Zlikvidovat nákazu lze tím, že se zajistí ohniska nákazy, nakažená včelstva se musí zlikvidovat – spálit a vše desinfikovat, musí se určit pěti kilometrové ochranné pásmo od ohniska nákazy a zde zakázat přesun včelstev.

VČELY
 • Jitka Merunková, odbor životního prostředí a zemědělství, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: merunkova.j@kr-vysocina.cz
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
 • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
 • Kraj nabízí včelařům dotace na vyšetření včelstev
 

Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 16.12.2015 / 16.12.2015

Počet návštěv: 4720
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • Czech POINT
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Vysočina šetří energii
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek