Cesta: Titulní stránka > Počin roku


 

Kraj nabídne stipendia budoucím hutníkům, krejčím a skladníkům. Na odměnu za tříleté studium mají nově nárok všichni učni

Kraj nabídne stipendia budoucím hutníkům, krejčím a skladníkům. Na odměnu za tříleté studium mají nově nárok všichni učni
Hutník, krejčí a skladník - Kraj Vysočina rozšířil výčet středoškolských studijních oborů, při jejichž studiu a splnění podmínek budou moci žáci pobírat stipendia a nově také odměnu za prokazatelně dobré výsledky ve studiu. „Důvodem této změny je snaha vedení Kraje Vysočina o intenzivnější motivaci mladých lidí ke studiu učebních oborů. V současné době na naše stipendia dosáhne v průměru 34 procent žáků ve středních školách v podporovaných oborech,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 

 
 

Mezi 27 stipendijními studijními obory s krajským stipendiem nově s platností od letošního školního roku figurují hutník, krejčí a operátor skladování, tedy obory, o jejichž studium je v současné době dle statistik středních škol minimální až nulový zájem. U vybraných učebních oborů, například pekař, kameník nebo zedník, bylo zvýšeno měsíční stipendium ze 700 na 1000 korun, další vybrané nematuritní obory mohou náctiletí na Vysočině studovat se stipendiem 700 a 400 korun měsíčně. Tyto vybrané obory jsou navíc v případě dobrých výsledků z teorie i praxe „odměňovány“ prospěchovým stipendiem 2000 korun za pololetí. V minulém roce bylo podle původních pravidel mezi 790 stipendistů na všech bonusech rozděleno 2,633 miliónu korun z rozpočtu Kraje Vysočina.

 

Hlavní novinkou v krajské stipendijní politice je odměna za prokazatelně dobré výsledky ve studiu. Ta bude podle informací Jany Fialové už v letošním školním roce náležet žákům všech nematuritních, tedy učebních oborů zařazených v rozdělení oborů do skupiny H, kteří však nespadají do vyjmenovaných oborů, ale úspěšně vykonali závěrečnou zkoušku a mimo jiné studovali celou dobu se stanoveným průměrným prospěchem . Tito žákyně a žáci na závěr studia mohou získat odměnu 10 tisíc korun. „Kraj Vysočina má v navrhovaném rozpočtu na rok 2019 připraveny na výplatu krajských stipendií tři milióny korun, tedy částku stejnou jako letos. Odhadem předpokládáme, že tyto peníze nám budou příští rok stačit,“ odhaduje Jana Fialová s tím, že stipendijní podpora má dlouhodobý příznivý efekt. Podle krajských statistik počet žáků v oborech s možností získání stipendijní podpory vzrostl o 1 % oproti loňskému roku.

 

Kraj Vysočina poskytuje studijní i motivační stipendia od školního roku 2010/2011. Od roku 2013 je podpora vyplácena kontinuálně po celé při roky studia. Do současné doby bylo mezi žáky rozděleno 20 146 000 korun.

 


  • Jana Hadravová, odbor školství mládeže a sportu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail:  tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.11.2018 / 27.11.2018

Počet návštěv: 3879
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek