Cesta: Titulní stránka > Martin Kukla - náměstek hejtmana Kraje Vysočina > Aktuality


 

Kraj mapuje první možné úspory ve schváleném rozpočtu. Nedotknou se financování příspěvkových organizací

Ze srovnání vývoje daňových příjmů Kraje Vysočina, resp. z podílu různých daní, které stát posílá kraji, vyplývá, že kraji aktuálně chybí na straně příjmů jen za měsíc duben plánovaných téměř 50 miliónů korun. Za první čtvrtletí roku 2020 má sice kraj na účtech od státu téměř stejnou sumu jako o rok dříve, to však nekoresponduje s naplánovanými příjmy schváleného krajského rozpočtu, na které jsou nastaveny krajské výdaje. Rozdíl mezi očekáváním a realitou vedení Kraje Vysočina dnes mírně redukovalo seznamem navržených úspor. Jejich výše je nyní téměř 222 miliónů korun. Úspory kraj důsledně hledá pouze na svých kapitolách s tím, že se nepromítnou do provozních příspěvků krajských příspěvkových organizací,“ informoval po jednání Rady Kraje Vysočina náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.
 

 
 

Nepřehlédnutelný propad daňových příjmů Kraje Vysočina se odrazil v položkách připsaných na krajský účet v měsíci dubnu. S ohledem na aktuální ekonomickou situaci v Česku se dá předpokládat, že obdobný trend, tedy nižší výběr daní, bude pokračovat. Rada kraje proto dnes vzala na vědomí vyčíslení možných úspor ve výši 221 990 000 korun. Podle Martina Kukly se v této částce promítnou téměř 100miliónové úspory investic na majetku, kterých kraj docílil využíváním elektronických aukcí při výběru stavebních firem, v případě úspor 19,3 miliónu korun na kapitole doprava byly zohledněny nižší náklady na letošní zimní údržbu, téměř 4,5 miliónu korun ušetří Kraj Vysočina na kapitole sociálních věcí, kde se kraj vzdal s ohledem na současnou situaci pořádání Letních dovádění a dalších prorodinných společenských aktivit. Částku 3,58 miliónu korun nebude ze schváleného rozpočtu čerpat ani krajský odbor školství – ušetří na zrušených školních soutěžích a dalších neuskutečněných aktivitách. Položka provozních výdajů samotného úřadu byla ponížena o 3 milióny korun. Tvoří ji suma za zrušená školení a semináře a odložená plánovaná obměna vozového parku krajského úřadu.

Pokud jde o příspěvkové organizace, vedení Kraje Vysočina jim doporučilo konzultovat veškeré zatím nezazávazkované investiční výdaje hrazené z investičních příspěvků, resp. pečlivě zvažovat potřebnost veškerých výdajů.

 

„Nemožnost odhadnout vývoj letošních příjmů Kraje Vysočina bude pravděpodobně jistou komplikací při přípravách krajského rozpočtu na rok 2021. Obávám se, že nastavení předpokládaných příjmů, na které budeme moci postavit očekávané výdaje, bude tak trochu věštěním ze skleněné koule,“ uzavřel náměstek Martin Kukla.

 


  • tisk@kr-vysocina.cz  
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 28.4.2020 / 28.4.2020

Počet návštěv: 2854
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek