Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy


 

Kraj dokončil transformaci Domova bez zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou

Kraj dokončil transformaci Domova bez zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou
Ve čtvrtek 12. března bylo v Jaroměřicích nad Rokytnou otevřeno nové bydlení pro klienty Domova bez zámku (bývalý ÚSP Jinošov). Jde o první ústavní zařízení Kraje Vysočina, které prošlo úplnou transformací. V jeho případě se tak uzavírá proces, který zásadně mění život lidem s postižením. Z ústavu do svého se přestěhovala zbývající šestice klientů. „Bydlet tu budou lidé, kteří odtud pocházejí. Vracejí se tak domů. Lepší tečku jsme si nemohli přát,“ řekl radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál.
 

 
 

V Jaroměřicích vyrostl jeden dům, ve kterém bude poskytována služba chráněného bydlení. Klientům bude s chodem domácnosti pomáhat personál podle jejich potřeby. „Většina bude chodit do práce. Někteří budou docházet do chráněné dílny Denního centra Barevný svět, další našli uplatnění v Zemědělském družstvu v Hrotovicích,“ přiblížila ředitelka Domova bez zámku Alena Brožková.

 

Na nové sousedy se těší i Jaroměřičtí. „Byli jsme ochotni vyjít maximálně vyjít vstříc. Nabídli jsme kraji volný pozemek a nadále budeme nápomocni,“ pronesl starosta města Jaroslav Soukup.

 

Otevřením bydlení v Jaroměřicích byla uzavřena stavební část transformace Domova bez zámku, která probíhala ve třech etapách. Před Jaroměřicemi bylo nové bydlení postaveno ve Velké Bíteši, Náměšti nad Oslavou, Hrotovicích, Okříškách a Pucově. Celkem bude žít ve svém a podle svého sedmdesátka jeho klientů. K tomu byly v Náměšti postaveny denní stacionář a Kavárna Pohodička, která slouží jako sociálně terapeutická dílna. Náklady na plnou transformaci zařízení si vyžádaly přes 131 milionů korun.

 

„Cením si toho, že ministerstvo práce a sociálních věcí podpořilo tento proces. Ať už šlo o pomoc finanční, nebo odbornou. Vysočina jasně ukazuje, nakolik je transformace prospěšná,“ poznamenala náměstkyně ministryně práce a sociálních věcí Zuzana Jentschke Stőcklová.

 

Stejné názoru byla ředitelka kabinetu předsedy vlády Běla Hejná, která se rovněž zúčastnila slavnostního otevření. „Na Vysočině se daří zpřístupňovat a harmonizovat péči,“ ocenila Běla Hejná.

 

Proces transformace je podpořen z evropských fondů, z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí a z rozpočtu Kraje Vysočina. Kromě Domova bez zámku procházejí na Vysočině transformací Domov Kamélie Křižanov a Domov Jeřabina.

 

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 13.3.2015 / 13.3.2015

Počet návštěv: 3584
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek