Cesta: Titulní stránka > Kotlíkové dotace
Na těchto stránkách naleznete důležité informace k tzv. Kotlíkovým dotacím, které bude rozdělovat Kraj Vysočina v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014 – 2020. Cílem nabídnuté dotace je snížit znečištění ovzduší nejen v našem regionu z tzv. lokálních topenišť využívajících tuhá paliva. Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2018 smí být na český trh uváděny jen kotle 4. emisní třídy a vyšší.
Dne 21. 6. 2022 byla vyhlášena Pravidla Rady Kraje Vysočina pro poskytování dotací na výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním za nové, ekologické zdroje tepla v nízkopříjmových domácnostech. Kraj předpokládá rozdělit v rámci této výzvy částku 119 mil. Kč, která by měla pokrýt více než 666 žádostí.
Celkem patnáct seminářů připravil Kraj Vysočina pro veřejnost s cílem předat základní informace o možnostech získání kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti. Přinášíme i další informace o klíčových termínech pro podání žádosti.
Ministerstvo životního prostředí schválilo žádost Kraje Vysočina o poskytnutí prostředků na Kotlíkové dotace v Kraji Vysočina pro nízkopříjmové domácnosti. „Dle Rozhodnutí o poskytnutí dotace získá kraj na realizaci projektu 119 411 941 korun, tj. maximum, o které mohl požádat. Z těchto peněz bude možné pokrýt minimálně 666 žádostí o dotaci. Věřím, že se nám stejně jako v předcházejících letech podaří finanční prostředky vyčerpat všechny. Pokud by tomu tak nebylo, nebo by bylo žádostí řádově více, bude kraj usilovat o vypsání dodatkové výzvy, jak tomu bylo i v předchozích kolech,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová. Avizovala i předběžný termín spuštění příjmu žádostí od 1. srpna 2022.
Ministerstvo životního prostředí aktuálně rozhodlo o změně dvou podmínek výzvy nových kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti. Své rozhodnutí zdůvodnilo mimo jiné aktuálním mezinárodním dění. V první řadě došlo k navýšení maximální výše dotace pro tepelná čerpadla o 50 000 korun - ze 130 000 na 180 000 korun. Druhou změnou je omezení podpory plynových kondenzačních kotlů. Nově platí, že ministerstvo bude garantovat úhradu způsobilých výdajů u nových plynových kondenzačních kotlů pouze v případě, že už byla jejich výměna realizována, případně byla na jejich pořízení vystavena závazná objednávka v termínu od 1. ledna 2021 do 30. dubna 2022.
Rada Kraje Vysočina dnes schválila podání žádosti o podporu z Operačního programu Životní prostředí pro financování výměny nevyhovujících kotlů u nízkopříjmových domácností. Kraj požádá o maximální možnou částku 119,4 miliónu korun. Ta by podle informací náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje měla uspokojit minimálně 666 žadatelů. „Kraj si v minulých týdnech provedl předběžný průzkum, ze kterého vyplynulo, že o dotace v rámci této skupiny projevily zájem více než dvě stovky potenciálních žadatelů. 43 % z nich projevilo zájem o výměnu starého kotle na tuhá paliva za kotel na biomasu s ručním přikládáním. Prozatím nejmenší zájem mají lidé o automatické kotle na biomasu a o plynové kotle,“ uvedla Hana Hajnová.
Dne 21. 6. 2022 byla vyhlášena Pravidla Rady Kraje Vysočina pro poskytování dotací na výměnu starých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním za nové, ekologické zdroje tepla v nízkopříjmových domácnostech. Kraj předpokládá rozdělit v rámci této výzvy částku 119 mil. Kč, která by měla pokrýt více než 666 žádostí.
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti | Mobilní verze Přihlásit se