Cesta: Titulní stránka > Pavel Franěk - 1. náměstek hejtmana Kraje Vysočina


 

Konziliární paliativní týmy sbírají data pro spravedlivější nastavení plateb od zdravotních pojišťoven

Všech pět nemocnic zřizovaných Krajem Vysočina už od dubna 2019 dobrovolně shromažďuje a předává ke zpracování data týkající se práce nemocničních konziliárních paliativních týmů. Cílem této aktivity je dlouhodobě sledovat procesy péče v posledním půlroce života u nevyléčitelně chronicky nemocných pacientů a prostřednictvím jednoduchých dotazníků účelně popsat zejména průběžnou činnost nemocničních paliativních týmů. „Díky tomuto systému se bude dařit identifikovat potenciální příjemce paliativní péče, sledovat a zdůvodnit správnost indikace paliativní péče, její průběh a ukončení včetně zhodnocení výsledku,“ uvádí k problematice související s nastavováním zdravotně-sociálního pomezí Vladimír Novotný, náměstek hejtmana Kraje Vysočina.
 

 
 

Informace zaznamenané konziliárními paliativními týmy přinášejí cenná data o kvalitě života pacienta v terminálním stádiu onemocnění a nabídnou zhodnocení zpětné vazby k provedeným lékařským zákrokům. Možnost zpětného dotazování oslovením rodiny a pozůstalých dává novému systému přesah do širšího rámce poskytované péče a umožní zkvalitňování její organizace a řízení. Tento způsob mapování konkrétních výkonů pořizují nemocnice na Vysočině zatím jako jediné v ČR, finančně jej podporuje pouze Kraj Vysočina. „Činnost konziliárních týmů totiž nemá úhradu v pojištění. Pokud dokážeme nasbírat exaktní data o přínosu těchto týmů v podobě generování úspory v systému, zamezení zbytečných hospitalizací, zvýšení kvality života, budeme mít v ruce argumenty, na které budou schopny zdravotní pojišťovny reagovat.

 

Pro kraj, jako zřizovatele pěti nemocnic, které mimo jiné poskytují paliativní péči, je průběžný monitoring velice cenný nejen pro mapování zásadních změny v čase, ale i pro nastavení kapacit oddělení. Nemocnice v současném regionálním systému zdravotně-sociální péče o závažně chronicky nemocné hraje, zvláště v posledním roce jejich života, klíčovou roli z hlediska indikace, nastavení efektivity a kvality poskytované péče. Kvalitní podpora sociálních služeb se odvíjí od správného nastavení adekvátní zdravotní péče.

 

  • Tomáš Singer, odbor zdravotnictví
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 17.12.2020 / 17.12.2020

Počet návštěv: 935
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek