Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kolem Lukavce je dokončen obchvat. V celé délce se pro řidiče otevře už dnes

Kolem Lukavce je dokončen obchvat. V celé délce se pro řidiče otevře už dnes
Městys Lukavec na Pelhřimovsku se po 15 letech příprav a následné výstavby dočkal nového obchvatu, který vyvede těžkou nákladní dopravu z intravilánu obce a navíc usnadní napojení západní části kraje na dálnici D1. „Hlavním přínosem nového obchvatu je zejména zvýšení bezpečnosti pro obyvatele Lukavce i komfortnější cestování pro řidiče, kteří využívají krajskou silnici II/128. V minulosti už se podařilo vybudovat obchvat nedaleké Salačovy Lhoty. Letos na podzim se dokončí modernizace navazujícího úseku směrem k hranici se Středočeským krajem, respektive k dálnici,“ informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Celkové stavební náklady na vybudování obchvatu dosáhly 312 milionů korun včetně DPH, část nákladů pokryla evropská dotace ve výši 60 milionů z Integrovaného regionálního operačního programu.
 

 
 

IROP


Stavba obchvatu v délce 2,5 kilometru začala v březnu 2021 a podle smlouvy bude fakticky i administrativně dokončena do prosince letošního roku. Už od poloviny července je pro řidiče průjezdná polovina obchvatu od dřevozpracujícího družstva DDL po odbočku s ulicí Vyklantická, zbývající část nové silnice se zprůjezdní v úterý 30. srpna. „Nový obchvat budou moci řidiči plnohodnotně využívat až po dokončení tříkilometrové stavby na navazujícím úseku silnic číslo II/128 a II/150 mezi Lukavcem a obcí Nové Práchňany, což by mělo být na přelomu září a října,“ připomíná náměstek hejtmana pro dopravu Miroslav Houška a dodává, že už nyní pracuje kraj na projektové přípravě dalšího úseku silnice mezi Salačovou Lhotou a Lukavcem – k realizaci stavby by mohlo dojít v horizontu tří let.


Obchvat městysu Lukavec zahrnuje celkem tři mostní objekty. Zajímavostí je, že u jednoho z nich stojí silniční meteorologická stanice, která průběžně měří teplotu a vlhkost vzduchu, srážky i sílu větru. Navíc, díky čidlům umístěným přímo ve vozovce, dokáže zaznamenávat stav povrchu vozovky. Naměřené hodnoty se automaticky přenášejí do centrálního silničního meteorologického informačního systému a současně také na dispečink Krajské správy a údržby silnic Vysočiny. Krajští silničáři tak mohou tyto údaje využívat pro optimalizaci údržby silnice, hlavně v zimním období. Unikátem, který doprovázel výstavbu obchvatu, je také archeologický nález pozůstatků dehtářského areálu a nádržek na zpracování lnu a konopí z první poloviny 13. století.


Za kvalitně odvedenou prací na obchvatu městysu Lukavec je podepsán zhotovitel - firma SWIETELSKY stavební, s. r. o. „Rozhodující část stavebních prací proběhla vloni, kdy jsme z větší části dokončili zemní práce spolu s třemi mosty a vodohospodářskými objekty. Odtěžil se i hluboký skalnatý zářez a zprůjezdnily uzlové křižovatky, aby byl možný plynulý provoz přes zimní období,“ řekl Petr Kříž, stavbyvedoucí závodu Dopravní stavby Východ, oblast Vysočina, SWIETELSKY stavební, která projekt realizovala. V letošní stavební sezóně probíhaly práce na konstrukčních a asfaltových vrstvách včetně kompletního dokončování.


„Díky dobré organizaci prací i spolupráci se všemi subjekty se stavba předala v požadované kvalitě a termínu. Vzhledem ke složité dopravní situaci v Lukavci a obslužnosti firmy DDL jsme zprovoznili zásadní část úseku s dvouměsíčním předstihem. Zbývající část pak ve stanoveném termínu,“ dodal Kříž. Zbylé stavební práce budou probíhat na rekultivaci původních úseků silnice, na objektech napojení obchvatu v jižní části a sadových úpravách.


Lukavec obchvat

Lukavec obchvat

Lukavec obchvat

Lukavec obchvat

Lukavec obchvat

Lukavec obchvat

Lukavec obchvat

 • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 30.8.2022 / 30.8.2022

Počet návštěv: 1012
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies