Cesta: Titulní stránka > Ředitel Krajského úřadu > Aktuální téma


 

Knihy z Vysočiny pomáhají na Ukrajině s výukou češtiny

Knihy z Vysočiny pomáhají na Ukrajině s výukou češtiny
V závěru minulého týdne zástupci Kraje Vysočina pod vedením Martina Hyského, radního pro oblast regionálního rozvoje, slavnostně předali dalších šest projektů realizovaných letos v partnerském regionu Zakarpatská oblast. Děti v Žornavě se dočkaly kompletní rekonstrukce svojí mateřské školy, na základní škole v Kaniku pak žáci díky novým oknům budou i chladné měsíce roku trávit v teple. Peníze z Vysočiny pomohly zachránit i jedinečnou prvorepublikovou budovu základní školy v obci Handerovycja, která má od letoška novou střechu. Nezapomnělo se ani na žáky Užhorodské základní školy, kde se už třetím rokem učí češtinu. Dostali další díly učebnic českého jazyka. Společnou historii připomíná i nová pamětní deska na bustě Tomáše Garrigue Masaryka v Užhorodě, či znovuosazená deska na mohyle v Užockém průsmyku na počest padlých československých vojáků.
 

 
 

„Partnerství se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny je vzorným příkladem aktivní spolupráce regionů. Kromě investičních akcí zaměřených především na vytvoření důstojných podmínek pro vzdělávání a poskytování zdravotní i sociální péče ve venkovských oblastech, při naší spolupráci neopomíjíme naši společnou československou historii a stále živý odkaz našeho prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Společné projekty se postupně rozšiřují do kultury, spolupráce vysokých škol či čerstvě na výměnu zkušeností při organizaci integrovaného záchranného systému, především práce profesionálních a dobrovolných hasičů,“ uvedl Martin Hyský, radní kraje.

 

Součástí výpravy z Vysočiny byli i zástupci hasičů, Jan Slámečka, starosta Sdružení dobrovolných hasičů Kraje Vysočina a Petr Beneš, ředitel Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina, kteří navázali na letošní návštěvy ukrajinských hasičů na Vysočině. Během dosavadního partnerství se na Ukrajině podařilo významně přispět k rozvoji veřejné infrastruktury. Výměnou střechy, oken, či zateplením fasád prošla řada škol, školek i zdravotnických a víceúčelových zařízení především ve venkovských oblastech Zakarpatí. I letos v rámci tzv. měkkých projektů mohly ukrajinské dětí poznávat Vysočinu v rámci letního tábora. Jejich starší kolegové z řad studentů Užhorodské univerzity se účastnili Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě a sociální pracovníci načerpávali nové zkušenosti při stážích v zařízeních sociálních služeb Kraje Vysočina.


Letos Kraj Vysočina společně se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny investovaly prostřednictvím dobročinného fondu ViZa do rozvojových projektů více než 10 milionů korun, polovinu nákladů hradí Kraj Vysočina, druhou pak ukrajinská strana. Od roku 2007 Kraj Vysočina v Zakarpatské oblasti Ukrajiny spoluinvestoval do veřejně prospěšných zařízení částku 40 miliónu korun. Společně s podílem Zakarpatské oblasti Ukrajiny se tedy podařilo přispět k rozvoji regionu 80 miliony korun a realizovat více než 100 společných investičních projektů.  • tisk@kr-vysocina.cz

 

Knihy z Vysočiny pomáhají na Ukrajině s výukou češtiny

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 20.10.2015 / 20.10.2015

Počet návštěv: 6358
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek