Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy


 

Kniha Sousedé o česko-rakouských dějinách je k dostání už i v české verzi

Kniha Sousedé o česko-rakouských dějinách je k dostání už i v české verzi
Představení česko-rakouské knihy Sousedé o společné historii Rakouska a České republiky se konalo tento týden za velkého zájmu veřejnosti v prostorách Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě. Šlo o první představení české verze v České republice. Zatímco německá podoba byla představena v dubnu 2019 v rakouském St. Pöltenu, dokončení české verze trvalo další rok. Cílem česko-rakouského týmu autorů bylo vytvořit populárně-naučnou knihu určenou pro širokou veřejnost. Zhruba dvacet historiků z obou zemí ve dvanácti kapitolách zkoumalo, co mají naše státy společné, i to co nás rozděluje. Autoři porovnávají nejen dějiny dvou národů, ale také to, jak různý vývoj na obou stranách ovlivnil společnost.
 

 
 

Dílo se zaměřuje především na shrnutí soužití Čechů a Rakušanů v 19. a 20. století, končí novodobými dějinami Česka a Rakouska, zhruba rokem 2004, tedy vstupem České republiky do Evropské unie. Kniha byla zájemcům z řad veřejnosti představena za účasti rakouského velvyslance v České republice Alexandra Grubmayra, předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila a Jany Fischerové, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

Podle autorského týmu kniha nevznikala jednoduše, nakonec byla mnohem obsáhlejší, než se plánovalo. Podle autora Václava Šmidrkala se v knize historikové zabývali vzájemnými stereotypy a narativy v česko-rakouském vnímání, jejich kulturními a uměleckými vztahy a snažili se dívat na české a rakouské dějiny současně. 

Kraj Vysočina podpořil vznik knihy částkou 340 tisíc korun. Kniha bude představena následně i v Praze a Brně.


sousedé

sousedé

sousedé

sousedé

sousedé

  • Hana Dočekalová, odbor sekretariátu hejtmana 
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Kniha Sousedé o česko-rakouských dějinách je k dostání už i v české verzi
 

Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 3.3.2020 / 3.3.2020

Počet návštěv: 988
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek