Doporučujeme

  • Fond Vysočiny
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro novináře > Tiskové zprávy > 2011 > Červen


 

Klášter má zájem na využití budov

Klášter Želiv, www.santiny.cz
Želivský klášter premonstrátů, který obohacuje kulturní a duchovní bohatství Vysočiny, má ve svých záměrech zakotveno i využití některých objektů s sociálním účelům. S touto problematikou se do Želiva přijel seznámit I radní kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál společně s vedoucí odboru sociálních věcí Věrou Švarcovou. Chod celého kláštera radnímu kraje Petru Krčálovi přiblížil správce majetku František Marek a Provisor kanonie Jáchym Jaroslav Šimek.
 

 
 

"Vedení kláštera chce jednu ze svých budov využít v budoucnu pro účely zřízení domova pro seniory. Ten by mohl velmi dobře doplnit celou dosavadní činnost  kláštera. Premonstráti v Želivě mají obrovskou snahu o postupnou rekonstrukci areálu a využití budov pro hospodářské, ale i sociální účely. Kraj Vysočina bude v dalším období zpracovávat nový střednědobý plán rozvoje sociálních služeb a v něm zváží možnost zakotvení domova v Želivě“, řekl v rámci návštěvy krajský radní Petr Krčál.

 

Pokojnou atmosféru a krásu kláštera měli možnost poznat prezidenti České republiky a Slovenska, ale i řada dalších významných osobností. Želiv si zamilovalo rovněž mnoho umělců, kteří zde čerpali duchovní sílu pro svoji uměleckou činnost. Nyní se vedení kláštera soustředí na postupnou rekonstrukci jednotlivých budov, které dávají dohromady celý komplex architektonicky a historicky velmi zajímavého kláštera.

 

Už v předhusitské době byl klášter významným duchovním i hospodářským centrem širokého kraje. Původně byl klášter postaven ve slohu románském a po požáru byl obnoven ve slohu gotickém. V době husitských válek byl klášter dvakrát husity dobyt a vypleněn. Mnozí řeholníci zahynuli a jen některým se podařilo najít záchranu v Jihlavě. Sotva pominulo nebezpečí snažili se řeholní život v Želivě obnovit. Kostel byl znovu posvěcen v roce 1462. Konec těmto snahám učinil český král Jiří z Poděbrad, který v roce 1467 daroval klášter lipnickému pánu Burianu Trčkovi z Lípy. Premonstráti byli vyhnáni a útočiště nalezli tehdy v Jihlavě.

 

 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Klášter má zájem na využití budov
 

Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 7.6.2011 / 7.6.2011

Počet návštěv: 6598
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek