Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kabaret z terezínského lágru na prknech Horáckého divadla Jihlava

Kabaret z lágru
Českou premiéru hry britského autora Roye Kifta představí už tuto sobotu herci Horáckého divadla Jihlavě. Jihlavský Kabaret z Lágru v režii Kateřiny Duškové je vrcholem sezóny Pohledů odjinud a jejího apelu podívat se na věci jinak, nově, zkrátka odjinud. Nejen téma, ale i jeho zpracování je neotřelé. V hlavních rolích se představí František Mitáš, Šárka Býčková nebo Lenka Schreiberová.
 

 
 

Jde o dramatické zpracování uměleckého a životního dilematu slavného německo-židovského herce a režiséra Kurta Gerrona, který byl nucen v Terezíně na přání nacistů založit kabaret a také natočit nechvalně známý dokumentární film o bezstarostném životě v terezínské pevnosti. „Hra kromě důležité historické linky nese i další témata, jako například mediální manipulace, kolektivní slepoty nebo zaprodání se zlu, což jsou univerzální a na konkrétní době zcela nezávislé situace,“ vysvětluje režisérka Kateřina Dušková a pokračuje: „Každá kulisa, která by se snažila přiblížit terezínské hrůze, by působila jako klišé. Nemůžeme replikovat realitu, dopustili bychom se porušení piety, byla by to kašírka. Mluvíme tedy sami za sebe, jako lidé roku 2017. Vyprávíme příběh, který se sice stal před 73 lety, ale nechceme ho rekonstruovat, chceme v něm najít a ukázat apel pro naši současnou realitu. Realitu, v níž vítězí média a virtuální vztahy, sebestřednost a konzum.“


Kabaret z lágru je hrou zvláštní, hrou plnou písní, skečů a vtípků. Hrou, jejímž průvodcem a produkčním je ďábel, on, zlý, našeptávač, hybatel a zpochybňovač. Prvního uvedení Kabaretu z lágru se zúčastní sám autor, Roy Kift. Použité texty písní a skečů jsou autentické, napsané a hrané v německém a českém kabaretu v Terezíně v letech 1942-1944.

 

  • Tisková zpráva připravena z podkladů Horáckého divadla Jihlava

  • Více informací Miroslava Kvíčalová, Horácké divadlo Jihlava, tel.: 736 528 433, e-mail: kvicalova@hdj.cz

  • Foto: Leoš Skokan

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 2.2.2017 / 2.2.2017

Počet návštěv: 5189
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek