Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Jsem zpět slaví stovku. Repasovaná pračka pomůže ve Vrátkách

pračka
Dnešní uspěchaná doba vede k rychlému zastarávání výrobků, zejména pak elektrospotřebičů. Známe to z praxe, pořídíme nový spotřebič, který lépe vyhovuje našim potřebám, ale starý stále ještě funguje. Může se též stát, že spotřebič nám už nevyhovuje svojí velikostí, barvou nebo jinými vlastnostmi. Co s ním? Vyhodit? Ne! Poskytnout k recyklaci? To je sice správné, ale... je tu i jiné řešení – repase. Stý zkontrolovaný a odzkoušený spotřebič, tentokrát pračka, bude nově pomáhat organizaci Vrátka v Třebíči.
 

 
 

V roce 2015 vznikl projekt s názvem Jsem zpět, který těmto spotřebičům dává druhou šanci. Zpětně odebrané plně funkční spotřebiče projdou odbornou kontrolou servisního technika, který zodpovídá za jeho bezpečnost, a spotřebič tak může být předán na místo, kde je nejvíce zapotřebí. V Kraji Vysočina jsou to především nevládní neziskové organizace. Servisní technik na místě provede odbornou montáž, případně vymění dosloužilý spotřebič za funkční. Projekt dbá na transparentní a bezpečné použití spotřebičů.

„Projekt Jsem zpět řídí společnost ELEKTROWIN a.s., největší kolektivní systém určený pro zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Od svého vzniku v roce 2005 ELEKTROWIN již zrecykloval více než 17 miliónů vyřazených elektrospotřebičů o hmotnosti větší než 290 tisíc tun“, uvádí předseda představenstva společnosti ELEKTROWIN a.s., Roman Tvrzník.

„Kraj Vysočina se do této aktivity zapojil prostřednictvím projektu spolupráce „Intenzifikace zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu v Kraji Vysočina“ se společností ELEKTROWIN a.s. a velmi mě těší, že jsme dnes mohli společně předat do Kraje Vysočina již stý repasovaný spotřebič, který bude dále využívat sdružení Vrátka z Třebíče,“ dodává radní kraje pro zemědělství a životní prostředí Martin Hyský. Pračku, která pomůže sdružení posílit svou soběstačnost, ještě dnes klienti zapojí a vyperou v ní první várku prádla.

 

Jen v roce 2016 předal projekt Jsem zpět potřebným po celé republice do užívání celkem 136 elektrospotřebičů vrácených do života. Jejich příjemci byla podobně jako v případě třebíčských Vrátek zařízení poskytující sociální a další veřejně prospěšné služby. Většinu tvořily pračky, myčky nádobí a chladničky.

Spotřebiče, které lidé nabídnou do projektu Jsem zpět, by pokud možno neměly být starší pěti let. Jde hlavně o spotřebu energie. Skelet nebo obal by neměl být jakkoliv poškozen, ať už mechanicky, nebo třeba korozí. Spotřebič by také neměl vykazovat známky nadměrného opotřebení a neměl by být silně znečištěn. Bližší informace jsou k dispozici na webových stránkách projektu www.jsemzpet.cz.

Zásadní podmínkou je, aby darované elektro nebylo zneužito k obchodní činnosti. Pak je mohou příjemci získat zcela zdarma. Teprve až definitivně doslouží, předají je k recyklaci.

Úspěšná spolupráce Kraje Vysočina se společností ELEKTROWIN a.s. začala v roce 2010 a je zaměřená na technickou podporu sběru a na vzdělávací aktivity k problematice zpětného odběru vysloužilých elektrospotřebičů. Vedle aktivity Jsem zpět jsou v letošním roce realizovány například aktivity Recyklujeme s hasiči, doplňková soutěž obcí My třídíme nejlépe, Envi den i doplnění sběrné sítě nádobami a podpora vybavení a zabezpečení sběrných dvorů.

 

PračkaPračkaPračka

  • Eva Navrátilová, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 23.8.2017 / 23.8.2017

Počet návštěv: 5517
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek