Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné skleněnou medailí


 

Josef Fila

Josef Fila
Oceněn v roce 2015
 

 
 

Druhý nejdéle sloužící ředitel Horáckého divadla v Jihlavě Josef Fila za svého patnáctiletého působení v jeho čele významně přispěl k divácké atraktivitě scény a dobrému jménu i za hranicemi Vysočiny.Josef Fila, původním povoláním keramik, zahájil svou činnost v Horáckém divadle Jihlava v roce 1988. Již předtím, od roku 1981, však s divadlem spolupracoval jako herec-externista a do současné doby má na svém kontě desítky nastudovaných a odehraných rolí. Stál rovněž u výstavby nové divadelní budovy, v letech probíhající stavby byl pravou rukou tehdejšího ředitele Miloše Stránského. Po svém působení v několika pracovních pozicích, jako vedoucí oddělení pro návštěvníky, tajemník divadla a zástupce ředitele, se počátkem roku 2000 stal v Horáckém divadle Jihlava ředitelem.

Po celou dobu svého působení Josef Fila usiloval o to, aby jihlavské divadlo bylo „divadlem pro všechny“. Mezi obrovské devízy jeho činnosti patří trvalá snaha o zachování vysoké kvality divadelních inscenací a divadelní kultury na Vysočině. Pro mimojihlavské diváky zajistil svozy v rámci celého kraje a dařilo se mu udržet stabilní počty návštěvníků i při celé řadě nutných úsporných opatření, k nimž divadlo z ekonomických důvodů muselo přistoupit zejména v posledních letech.

K jeho zásluhám patří také pokračování v dlouholeté tradici divácké ankety Horác, kterou 15 let aktivně připravoval, a dokonce sám moderoval. Z jeho iniciativy a za odborného přispění jeho manželky, akademické malířky Ireny Wagnerové, byla zahájena a do současné doby je úspěšně realizována výstavní činnost v divadle, pravidelnými pohádkovými představeními nastartoval otevření Malé scény divadla i pro dětské diváky. Zároveň byl otcem myšlenky úspěšného hudebního cyklu Jazz v divadle, který probíhal od roku 2000 v divadelním klubu.

Josef Fila je osobností, která hluboce ctí dlouholetou tradici Horáckého divadla a jeho odkaz. Je patriotem se silnými citovými vazbami ke „svému“ divadlu, k Jihlavě a k celé Vysočině. Je nezdolným životním optimistou s obrovskou vůlí a smyslem pro humor. S jeho nezanedbatelným přispěním Horácké divadlo Jihlava trvale obohacuje kulturní a společenský život na Vysočině.

 

Josef Fila

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 25.1.2016 / 25.1.2016

Počet návštěv: 7539
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies