Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné skleněnou medailí


 

Jiří Jakeš

Jiří Jakeš
Oceněn v roce 2018.
 

 
 

Jiří Jakeš vybudoval pozitivní vztah k hudbě a zpěvu mezi stovkami dětí i dospělých. Stál u zrodu prvního profesionálního orchestru v kraji a neúnavně se stará o jeho permanentní umělecký růst.

 

Jiří Jakeš se narodil v Jihlavě, kam se také po studiích na Masarykově univerzitě v Brně vrátil, aby svým dílem přispěl k rozvoji hudební kultury. Tímto směrem ihned napřel své úsilí a energii.

Na začátku kariéry učil na základní umělecké škole v Jihlavě, kde působil 22 let. Stal se dirigentem Komorního orchestru města Jihlavy a řady vynikajících pěveckých sborů: 18 let byl dirigentem dětského pěveckého sboru Gaudium, 11 let vedl Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie a šest let ženský pěvecký sbor Cecilie-Cecilia Třešť. S těmito tělesy absolvoval řadu soutěží a soutěžních přehlídek a několik zahraničních turné, po Francii, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Holandsku nebo Belgii.

Jeho rukama prošly stovky dětí a dospělých, které vedl k lásce k hudbě a zpěvu. K největším přínosům pro kulturní dění v Jihlavě se řadí realizace jeho myšlenky založení profesionálního orchestru v nově zřízeném krajském městě před 15 lety. Po čtyřech letech od založení (orchestr tehdy nesl jméno Komorní filharmonie Vysočina) stanul v jeho čele ve funkci šéfdirigenta.

Protože v kraji předtím žádný profesionální orchestr nepůsobil, a nebylo tedy na co navazovat, budoval s pomocí managementu filharmonie vše od základu. Jiří Jakeš se i nadále stará o permanentní umělecký růst a dramaturgii tohoto jediného profesionálního orchestru v Kraji Vysočina. Podařilo se mu jej proměnit v orchestr s vyzrálým interpretačním a uměleckým výkonem, soustavnou a širokospektrální koncertní činností, který je uznávaný u diváků i odborné veřejnosti.


 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 16.1.2019 / 16.1.2019

Počet návštěv: 4350
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies