Další informace

 
 

Doporučujeme

Naše bannery a ikonky pro vaše stránky:
  • Odkaz na zřizovatele
  • Fond Vysočiny
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Servis pro příspěvkové organizace


 

Jihlavská nemocnice otevírá unikátní porodní pokoje a startuje projekt přirozený porod v porodnici

Jihlavská nemocnice otevírá unikátní porodní pokoje a startuje projekt přirozený porod v porodnici
Porodnice jihlavské nemocnice otevírá čtyři nové porodní pokoje, které nabídnou rodičkám unikátní přirozené prostředí pro porod. Takzvané domácí porodní pokoje jsou zařízené nikoliv jako nemocniční pokoje, ale přibližují se maximálně domácímu prostředí. V porodních pokojích tak rodičky najdou příjemné prostředí s barevnými tapetami na stěnách, příjemným nábytkem a osvětlením. Hlavním cílem projektu domácích porodních pokojů a přirozeného porodu v porodnici je nabídnout budoucím maminkám maximálně přirozené prostředí a přístup blížící se jejich domovu. Díky porodu v přirozeném prostředí jsou rodičky psychicky a také fyzicky uvolněné a celý porod pak probíhá klidněji s menší bolestivostí a menším rizikem případných komplikací.
 

 
 

Součástí nově rekonstruovaného porodnického oddělení je také edukační místnost, kde bude probíhat příprava budoucích maminek. I tato místnost je zařízena v „domáckém“ stylu a součástí předporodní přípravy je i prohlídka domácích porodních pokojů. Výhodou pak je, že rodička přichází do prostředí, se kterým se důvěrně seznámila už v přípravě na porod a není pro ni cizí. V jihlavské porodnici si také nově mohou budoucí maminky vybrat, na kterém domácím pokoji budou rodit – každý z nich je zařízený v jiném stylu.

Na porodnickém oddělení nechybí ani operační sál, který navazuje na domácí porodní pokoje. Rovněž  dvě vyšetřovny a chodby nově opraveného porodnického oddělení připomínají byt a nikoliv zdravotnické zařízení. Chodby oddělení zdobí barevně laděné tapety a designový nábytek. Celková rekonstrukce stála necelých 10 milionů Kč a z větší části ji hradil zřizovatel Nemocnice Jihlava – Kraj Vysočina.

Unikátní domácí porodní pokoje doplňuje jihlavská porodnice i  novým přístupem k rodičkám v souladu s koncepcí Přirozeného Porodu v Porodnici – projektu PPP. Právě Nemocnice Jihlava je pilotním zařízením, které se do projektu PPP zapojuje a spoluvytváří jej v moderním prostředí domácích porodních pokojů.

Startuje iniciativa přirozený porod v porodnici (PPP)

Současná česká společnost upírá svou pozornost k těhotenství a porodu více než kdykoli předtím. Porodnost klesá a v této souvislosti je těhotenství a porod v životě ženy jedinečným a neopakovatelným zážitkem. Využije-li žena svého práva a odmítne-li se podvolit některým rutinním procedurám, čelí mnohdy nepochopitelnému tlaku ze strany zdravotníků.

Více než třetina žen (na Moravě dokonce 51 %!) touží po co možná nejpřirozenějším porodu v porodnici, dvěma třetinám maminek – přesně 63 % – není v porodnici umožněno prožít první společné okamžiky s jejich dítětem. Celá pětina žen pak není spokojena s nemocničním prostředím nebo přístupem personálu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu BabyMonitor, který mezi 6500 českými maminkami provedl nezávislý rodičovský portál Babyweb.cz.

Alarmující jsou i objektivní statistiky z českých porodnic. Zatímco Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje v konkrétním zdravotnickém zařízení provedení episiotomie v poměru 10 % z celkového počtu porodů, ve Švédsku, Holandsku a ve Velké Británii pod 10%, v České republice se míra provádění tohoto zákroku blíží hranici 40%!

„Z toho důvodu vznikla naše iniciativa Přirozený porod v porodnici, kterou chceme zásadním způsobem přispět ke změně praxe v českých porodnicích a změně vnímání porodu od série lékařských zákroků zpět k přirozenému procesu,“ říká výkonná ředitelka Babyweb.cz Adéla Stolaříková. A dodává: „Smyslem projektu PPP je šíření myšlenky, že v porodnici lze rodit přirozeně a přitom bezpečně, vlídně a s respektem k individuálním potřebám rodičky i novorozence při zachování co nejintimnějšího prostředí.“

Porovnáním zahraničních statistik a doporučení mezinárodních organizací a iniciativ, např.: Světové zdravotnické organizace (WHO), mezinárodních iniciativ ENCE, IMBCO a dalších, sestavil Babyweb.cz Desatero přirozeného porodu v porodnici, na základě kterého bude tento nezávislý rodičovský portál udělovat jednotlivým porodnicím certifikaci PPP.

Desatero jasně vymezuje rušení poplatků za přítomnost blízké osoby u porodu, ať už je to nastávající otec, kamarádka, dula nebo porodní asistentka.

Babyweb.cz bude shromažďovat a zpracovávat data od rodiček (jejich spokojnost s kvalitou poskytované péče) prostřednictvím online dotazování. A jednotlivým porodnicím, které se do projektu zapojí, bude poskytovat cennou zpětnou vazbu.

Udělení certifikace PPP je podmíněno nejen úspěšným hodnocením porodu v jednotlivých bodech desatera ze strany rodiček, ale i požadavkem na splnění přesně definovaných odborných kritérií. Povinností certifikovaného zařízení bude zlepšovat ukazatele u těchto výkonů:

Epiziotomie - každý rok pokles počtu episiotomií min. o 10% nebo dosažení hranice 30% z celkového počtu porodů.

Epidurál - porod s epidurální analgezií pod 5% z celkového počtu fyziologických porodů (nevztahuje se na porody císařským řezem).

Oxytocin - každý rok pokles podání oxytocinu min. o 10% nebo dosažení hranice 30% z celkového počtu podání.

Císařský řez - každoročně pokles počtu císařských řezů oproti předchozímu roku.

Fyziologický porod vedení porodní asistentkou - každý rok nárůst počtu porodů vedených porodní asistentkou min. o 10% nebo dosažení hranice 60%.

„Certifikát získá jen ta porodnice, která uspěje v subjektivním hodnocení rodiček a která bude vylepšovat ukazatele sledovaných zákroků, aby se přibližovaly doporučením Světové zdravotnické organizace a dalším mezinárodním organizací. Například požadujeme ročně min. 10% pokles u provádění nástřihu hráze (episiotomie),“ říká Adéla Stolaříková z Babyweb.cz.

Prvním zdravotnickým zařízením, které se zavázalo dodržovat Desatero přirozeného porodu v porodnici ve snaze získat certifikát PPP, je Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Jihlava, jehož primářem je Aleš Roztočil.

 

 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Jan Nechvatal
Vytvořeno / změněno: 29.2.2012 / 29.2.2012

Počet návštěv: 20530
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek