Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné skleněnou medailí


 

Jaroslav Svoboda

Jaroslav Svoboda
Oceněn v roce 2014
 

 
 

Sklářský výtvarník Jaroslav Svoboda patří mezi přední umělce, kteří žijí a tvoří na Vysočině. Jeho tvorba byla oceněna na domácích i zahraničních sklářských soutěžích a přehlídkách.Na Vysočinu přichází Jaroslav Svoboda v roce 1970, kdy se stává vedoucím sklárny ÚUŘ ve Škrdlovicích. Po restituci škrdlovické sklárny kupuje v nedalekém Karlově objekt zrušené školy, ve kterém nejdříve vybudoval brusírnu a posléze sklářskou huť, kde navázal na svou předchozí činnost. S menším kolektivem sklářských mistrů opětovně vytváří dle vlastních návrhů v malosériové manufakturní výrobě kolekce z hutního skla a rozvíjí vlastní tvorbu, ať již hutně tvarovaných artefaktů nebo mistrovských broušených skleněných plastik.

Tvorbu Jaroslava Svobody můžeme rozdělit do tří oblastí. Z galerijního hlediska je tradičně nejvýše ceněná volná autorská tvorba, kterou je zastoupen nejen v Horácké galerii, v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě, ale i v předních světových muzejních sbírkách Corning Museum of Glass v USA, Museum für Kunst und Gewerbe v Hamburku a Kunstsammlungen der Veste v Coburgu (Německo), Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Moravské galerii v Brně, Severočeském muzeu v Liberci, Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Slezském muzeu v Opavě či Východočeském muzeu v Pardubicích. Volnou tvorbu můžeme opětovně rozdělit na část z hutně tvarovaného skla a autorsky broušené artefakty.

Druhou oblastí Svobodovy tvorby je část určená pro architekturu (osvětlovací tělesa, skleněné stěny, fontány, vitráže aj.).

Třetí oblastí je sklářský design, návrhy pro malosériovou výrobu užitkových a komorních předmětů a artefaktů (vázy, těžítka, nádoby, mísy, svícny, nápojové sklo aj.).

Svobodova tvorba byla oceněna na domácích i zahraničních sklářských soutěžích a přehlídkách (1971 – 1. cena v celostátní přehlídce broušeného skla, 1975 – Bavorská státní cena se zlatou medailí, Exempla München, 1982 – Zlatá medaile, veletrh Bělehrad, 1998 – Cena Rudolfa II. a Franze Kafky).

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě se podílela na prezentaci Svobodovy tvorby v pražském Karolinu v roce 2012 a spolupracovala rovněž na přípravě letošní výstavy pro Bratislavu.


Jaroslav Svoboda

 

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 25.1.2016 / 25.1.2016

Počet návštěv: 6611
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies