Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Osobnosti oceněné kamennou medailí


 

Irma Němečková

Irma Němečková
Oceněna v roce 2012
 

 
 
 

MUDr. Irma Němečková obdivuhodně dlouhou dobu pomáhá lidem s jejich zdravotními problémy. Lékařskou praxi provozuje nepřetržitě déle než 70 let a v některých případech léčí už pravnuky svých někdejších pacientů.

Irma Němečková promovala 10. března 1939 na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Vybrala si obor všeobecná medicína. Hned v následujícím roce začala provozovat lékařskou praxi ve Světlé nad Sázavou, kde ordinuje dodnes.

Jako praktická lékařka si musela zpočátku ve své ordinaci poradit s mnoha úkony od trhání zubů po porody i drobné chirurgické zákroky. Obvodní lékař tehdy často plnil funkci rodinného lékaře i psychologa. V době, kdy neexistovala žádná lékařská služba první pomoci a lékaři neměli k dispozici laboranty, musela si často Irma Němečková v terénu poradit i se skutečně náročnými výkony a spolehnout se jen na svoje znalosti a intuici bez specializovaných přístrojů. Pohotovostní a noční služby pak sloužila až do svých 78 let.

Před uzavřením vysokých škol za války si stihla udělat zubní specializaci, naučila se dělat resekce, extrakce osmiček a jiné těžší zákroky. Dlouhou dobu byla dokonce jediným zubním lékařem v okrese, který tehdy zodpovídal za práci dentistů (zubních techniků).

Po celý život zůstala Irma Němečková věrna nejen své profesi a odhodlání pomáhat lidem, ale i městu, kam se s manželem přestěhovala hned na počátku své profesní dráhy. Do současnosti jí důvěřuje stálý okruh pacientů

a ve Světlé nad Sázavou léčí už čtvrtou nebo i pátou generaci původních rodin.

Kromě celoživotní péče o pacienty organizovala také osvětové akce a přednášky po celém území okresu Havlíčkův Brod a spolupracovala s organizacemi Českého červeného kříže. Sama se považuje za nezdolnou životní optimistku. K jejím zálibám patří hudba, ráda čte, hovoří německy a francouzsky. Ještě ve svých 92 letech řídila auto.

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 20.2.2013 / 20.2.2013

Počet návštěv: 32082
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies