Cesta: Titulní stránka > Servis pro obce > Metodická pomoc obcím > Tajemnící obecních úřadů


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku

Související témata

 
 
 

Hrad Roštejn uvítá o víkendu první návštěvníky nové turistické sezóny

Roštejn
Do své 36. sezóny vstoupí o nadcházející sobotě 1. dubna hrad Roštejn. „V minulém roce si jeho interiéry prohlédlo bezmála 40 tisíc návštěvníků a společně s účastníky nejrůznějších kulturních akcí na hrad zavítalo přes 50 tisíc lidí,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová. Kraj Vysočina, který pobočku hradu na Jihlavsku prostřednictvím Muzea Vysočiny Jihlava spravuje, připravuje novinku v podobě nočních prohlídek pro tábory a dětské kolektivy a chystají se i tradiční akce – divadelní představení, koncerty i šermířská vystoupení.
 

 
 

Hrad Roštejn můžou zájemci v dubnu navštívit o víkendech, státních svátcích a od května už každý den mimo pondělí. Letošní sezóna bude specifická vzhledem ke stavebním pracím, které odborní stavaři odstartují koncem dubna a postupně zmodernizují návštěvnické trasy hradu včetně trasy hradní věže, kde bude expozice zaměřená na historii památky s archeologickými nálezy a haptickým modelem hradu. „Vzhledem k začínající rekonstrukci bude otevřená trasa A a věž, zpřístupnění zmodernizované expozice na trase B a ve věži předpokládáme na jaro roku 2018,“ informovala Jana Fischerová s tím, že od letošního podzimu do jara 2018 bude probíhat výroba prvků do nové expozice a jejich následná instalace na trase B a ve věži.


V letošním roce navíc restaurátoři zahájí práce na sbírkových předmětech, jako jsou olejomalby, nábytek nebo dřevěné sakrální polychromované plastiky. Jejich obnova má skončit v roce 2019, poté si je budou moci návštěvníci prohlédnout v nových hradních expozicích včetně zrestaurované cenné renesanční skříně a barokního sekretáře, které jsou aktuálně uloženy v depozitáři jihlavského muzea.


„Trasa B bude přístupná bez průvodce a bude řešena převážně jako muzejní instalace, která expresivní formou přiblíží téma lesa a lovectví. Návštěvník nebude pouhým pozorovatelem, ale aktivně se zapojí do expozice pomocí interaktivních prvků. Součástí prohlídky bude procházka zvětšeným modelem mraveniště i interaktivní výstavní místnost s mechanickými hracími prvky, které budou sloužit pro ověření získaných vědomostí,“ připomíná vedoucí odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu Kraje Vysočina Ladislav Seidl. Věž by měla být stejně jako v současnosti doplňkem dvou hlavních prohlídkových tras, případně alternativou pro návštěvníky bez větších časových možností, nebo sportovněji založené návštěvníky, kteří nemají zájem o prohlídku interiérů hradu.


V dubnu bude možné parkovat před hradem, od zahájení stavebních prací bude prostor před hradem uzavřený a parkování bude možné na veřejném parkovišti v obci Doupě a na louce u Růžené před vjezdem do lesa – místa budou náležitě označena. Přitom aktuální informace o parkování i o průběhu stavebních prací budou na webových stránkách hradu i Muzea Vysočiny Jihlava i na Facebooku.


  • Romana Bendová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz


 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 29.3.2017 / 29.3.2017

Počet návštěv: 6517
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek