Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Tradiční lidová kultura


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Hrad Roštejn by měl otevřít dvě nové expozice

Roštejn
Kraj Vysočina připravuje projekt na revitalizaci dvou expozic na hradu Roštejn. Mají se soustředit na historii myslivosti a lovectví. „Cílem projektu je vytvořit nové expozice, které budou adekvátním způsobem prezentovat a zpřístupňovat sbírky Muzea Vysočiny Jihlava. Plánujeme také možnost propojení prohlídky hradu s různorodými typy edukačních programů pro všechny věkové generace,“ informovala Marie Kružíková, radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

Nové prohlídkové trasy mají navázat na stávající okruhy A a B. První bude klasická hradní trasa původními interiéry, která nabídne pohled na historii hradu, lovecký hrad a centrum obory. V rámci druhé trasy se budoucí návštěvníci projdou bez průvodce hradními ochozy, kde si prohlídnou instalaci zaměřenou na rodiny s dětmi. „Chtěli bychom vytvořit dva druhově odlišné prohlídkové okruhy, které zaujmou co nejširší spektrum návštěvníků,“ doplnila Marie Kružíková.

Nová podoba instalací počítá s využitím moderních metod výstavnictví, jako je atraktivní grafika a IT technologie. Autoři výstavy chtějí prezentovat dosud nevystavené sbírkové předměty, jako jsou zbraně, obrazy, křesla nebo truhly. Velkou novinkou bude využití prostor kamenné věže pro expoziční účely, jež je v současnosti obtížně přístupná.

První návštěvníci přišli na plně rekonstruovaný hrad Roštejn v roce 1982. V průběhu posledních let docházelo zejména v rámci okruhu A pouze k dílčím změnám. Plánovaná revitalizace expozic by měla být tedy největší od jejich otevření.

V rámci stavebních prací se předpokládá obnova fasád, statické zajištění objektu, rekonstrukce autentických částí a prvků interiéru a včetně pořízení bezpečnostního systému. Zároveň je nezbytné restaurovat historické nástěnné malby, které budou přímou součástí návštěvnických tras.

Kraj Vysočina předloží návrh projektu do Integrovaného regionálního operačního programu pro období 2014 – 2020 do konce července 2016. V případě, že bude projekt podpořen, začnou stavební práce pravděpodobně na jaře příštího roku a měly by pokračovat do roku 2019. V této době budou probíhat prohlídky za mírně omezeného provozu. Odhadované náklady na revitalizaci činí 55 milionu korun.


  • Kateřina Kadlecová, tiskové oddělení
    Krajský úřad Kraje Vysočina
 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Hrad Roštejn by měl otevřít dvě nové expozice
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 12.2.2016 / 12.2.2016

Počet návštěv: 2333
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek