Kontakty

Ministerstvo dopravy ČR
Ing. Luděk Sosna, Ph.D.
Ředitel odboru strategie
e-mai: ludek.sosna@mdcr.cr 

Ing. Jindřich Kušnír
Odbor drah, železniční a kombinované dopravy
Tel.: 225 131 361, e-mail: jindrich.kusnir@mdcr.cz

Správa železniční dopravní cesty
Bc. Marek Binko
Ředitel odboru strategie
Tel.: 972 235 430, e-mail: binko@szdc.cz 

Ing. Jan Šulc
Odbor strategie, oddělení koncepce
Tel.: 972 235 366, e-mail: sulcJa@szdc.cz

Mgr. Jakub Ptačinský
Tiskový mluvčí
Tel.: 722 177 052, e-mail: ptacinsky@szdc.cz

 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Vysokorychlostní trať - VRT


 

Hrad Kámen zve o víkendu na netradiční prohlídky svého parku

Hrad Kámen zve o víkendu na netradiční prohlídky svého parku
Vůbec poprvé se hrad Kámen připojil k celoevropské akci Víkend otevřených zahrad, která proběhne ve dnech 14. a 15. června 2014. Veřejnost bude v komentovaných prohlídkách seznámena s historií parku, který je především pozoruhodný svým skalním útvarem, současným stavem parku a plánem na jeho revitalizaci. Vedle těchto informací se návštěvníci mohou těšit na poutavý program v podobě znalostního kvízu, poznávacích procházek parkem, malířské dílny a květinových vazeb v interiérech hradu. Vnitřní hradní prostory jsou v letošním roce navíc doplněny a rozšířeny o nové expozice a zajímavé sbírkové předměty.
 

 
 

Tradice otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti vznikla ve Velké Británii a probíhá vždy během druhého červnového víkendu. Cílem je zvýšit povědomí veřejnosti o bohatství zahradní a krajinářské architektury a oživit zájem lidí o tyto plochy, které jsou primárně pro veřejnost určené. V České republice pořádá hlavní organizátor Průvodce parkem ve spolupráci se Společností pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Národním památkovým ústavem už 5. ročník a do projektu se zapojují i běžně navštěvovaná místa, ovšem s doplňkovým programem koncipovaným pro tuto ojedinělou akci. Podobně tomu bude i na hradě Kámen, kde na návštěvníky čekají netradiční zážitky a nová dimenze poznání. Navíc budou mít příchozí jedinečnou možnost seznámit se se záměrem revitalizace parku s přispěním evropských fondů.

 

Celková rozloha areálu parku, včetně staveb, je cca 1,5 ha. Hrad Kámen včetně parku je kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR.  První doložená písemná zpráva potvrzuje existenci hradu už v roce 1316. Původně gotický hrad byl opakovaně přestavován a měnila se i tvář hradního okolí. Po zrušení rozsáhlého systému hradeb vznikla klasicistní zahrada doplněná o romantizující prvky. Využit byl také kamenný masiv, na kterém vzniklo alpinium. Záhřevná skála a příznivá poloha vytvářejí vhodné podmínky pro širší spektrum rostlin včetně některých citlivějších (např. magnólie, cesmína, vinná réva). V parku nechybí ani vzrostlé památné stromy (Kámenský cypřišek a Hradní buk) a okrasné keře.

 

http://www.vikendotevrenychzahrad.cz/sindex.php?idvyrb=854&akc=detail

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.e@kr-vysocina.cz
 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 10.6.2014 / 10.6.2014 | Zveřejnit od: 11.6.2014

Počet návštěv: 3811
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies