Cesta: Titulní stránka > e-bezpečnost Kraje Vysočina > Aktuality


 

Hrad Kámen otevře brány už tento víkend

Hrad Kámen
Po zimní přestávce nadchází čas zahájení nové už 42. sezony. Hrad Kámen letos poprvé otevře své brány návštěvníkům netradičně v sobotu 28. března 2015. Slavnostní program obohatí trialová show třináctinásobného mistra ČR v trialu Martina Křoustka. Návštěvnickou trasu po celou letošní sezonu zpestří výstava historických motokol a soubor kočárků a kolíbek ze soukromých sbírek. Prohlídky zatím budou jenom o víkendu, ale od května do září bude otevřeno již denně s výjimkou pondělí.
 

 
 

Hrad Kámen nabízí dva prohlídkové okruhy. Atraktivním a vyhledávaným cílem výletu nejen motorkářů, ale i široké veřejnosti, je expozice motocyklů. Letos bude rozšířena o dlouhodobou výstavu historických motokol, která poprvé v České republice představí ucelený vývoj motokol a mopedů pomocí dochovaných exponátů vypůjčených ze soukromé sbírky. Výstava je zaměřena na české výrobce, ale chybět nebudou ani motokola a mopedy vyrobené v Německu, Francii a Itálii.

 

Zajímavostí je zároveň nejstarší exponát, a to jízdní kolo s pomocným motorem Bezděz z roku 1922, které se dochovalo jako jediný kompletní kus ještě též s původním lakováním. Expozice pamatuje taktéž na něžné pohlaví, které zajisté potěší letošní novinka v podobě instalace historických kočárků a kolíbek z let 1880 až 1980. Drobné změně se nevyhnul ani starý palác, neboť stávající prostorově objemný model gotické podoby hradu byl demontován.

 

Přehlednější model středověké podoby hradu bude nyní k vidění ve sklepení, kde budou nově začínat prohlídky s průvodcem. Návštěvníci zajímající se o historickou architekturu tak zajisté ocení znovuzpřístupnění hradního sklepení vestavěného do skalní rozsedliny, které je jednou z nejstarších stavebně dochovaných částí hradu. Při prohlídce rovněž rozhodně nevynechejte západní vyhlídku na skalním ostrohu. Právě začátkem jara nabízí obnaženější pohled do krajiny, než když se o pár týdnů později zazelenají okolní stromy a keře. Pokud se na hrad chystáte až o letních měsících, těšit se můžete na nepřeberné množství zajímavých akcí. Vedle každoročně konaného Kámenského hradohraní se uskuteční například vystoupení skupiny historického šermu Jezerničtí páni, jarmark, středověké ležení, noční prohlídky a zajímavé výstavy. Hrad se v červnu také připojí k celostátní populární akci Víkend otevřených zahrad.

 

V současnosti v parku probíhá rozsáhlá revitalizace za půl milionu korun, která by měla být ukončena v září tohoto roku. Příznivou zprávou pro návštěvníky je i nezdražení vstupného, které začíná na 25 Kč. Hrad Kámen, jehož zřizovatelem je Kraj Vysočina, je ve správě Muzea Vysočiny Pelhřimov. Z tohoto důvodu bližší informace najdete na webových stránkách pelhřimovského muzea http://www.muzeumpe.cz/kamen.html nebo přímo na http://www.hradkamen.cz/.

 

  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz
Hrad Kámen

Hrad Kámen
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 24.3.2015 / 24.3.2015

Počet návštěv: 3925
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek