Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Hrad Kámen: Kdy začne stavba návštěvnického centra a proč motorky chvíli neuvidíte?

Hrad Kámen: Kdy začne stavba návštěvnického centra a proč motorky chvíli neuvidíte?
Vedle oprav Kaple Panny Marie Bolestné u hradu Kámen na Pelhřimovsku, které začaly před více než rokem se stavební práce letos na jaře rozšíří i do areálu samotného hradu. Kraj Vysočina v místech bývalého hradního pivovaru začne stavět návštěvnické centrum. Stavební aktivity vyvrcholí rekonstrukcí samotného hradu a dále tvorbou expozic včetně nové koncepce prezentace jednostopých vozidel.
 

 
 

Práce na generální opravě Kaple hradu Kámen začaly loni na jaře. Plánovanému restaurování barokní stavby ze 17. stolení předcházel velice pečlivý archeologický průzkum. Práce za více než 21 miliónů korun zahrnují opravy exteriérů i interiérů. „V současné době probíhají práce na vnitřních omítkách, tak aby byly interiéry připraveny na následné postupné nastěhování restaurovaného mobiliáře. „Hotová je prejzová střecha, intenzivně se pracuje na záchraně archeologických nálezů především z krypty kaple původních vlastníků rodu Malovců. Až budou opravy kaple v září 2021 hotové, vrátí se na chór i původní varhaní skříň. Z důvodu nevratného poškození jejího stroje, bude tento nahrazen věrnou, ale plně funkční kopií, která bude plnit svůj původní účel,“ popisuje Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

 

Už letos v dubnu zahájí Kraj Vysočina, který je majitelem hradu Kámen, stavební práce na novém návštěvnickém centru, které vyroste na místě bývalého zámeckého pivovaru a nahradí, mimo jiné, dnes už nevyhovující sociální zázemí. Kraj Vysočina ani architekti se nebránili modernímu pojetí této stavby, a tak bez jakýchkoli dotací v červnu 2022 projdou novým návštěvnickým centrem první návštěvníci. „Zhruba 20 milióny korun podpoříme tuto stavbu a očekáváme, že bude důstojnou náhradou původního objektu, který byl strhnut v 70. letech minulého století. Na další zhruba milión korun přijde vybavení objektu,“ upozorňuje Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku. „I přesto, že bude stavba návštěvnického centra zahájena už v dubnu letošního roku, samotné hlavní návštěvnické sezóny se nedotkne. Hrad i hradní park bude pro návštěvníky otevřen v obvyklých hodinách až do konce září, poté se až do konce června 2022 pro veřejnost uzavře,“ dodává Jana Fischerová.

 

Bourání a stavba se nevyhnou ani současným expozicím. Opět z vlastních zdrojů bude Kraj Vysočina realizovat jejich obnovu a modernizaci, aktuálně jsou dokončeny její realizační projekty. Podle informací ředitele Muzea Vysočiny Pelhřimov Ondřeje Hájka po dobu přípravy a realizace nových expozic budou vlastní motocyklové exponáty hradu Kámen „odpočívat“ v teple depozitářů Národního technického muzea v Praze nebo se vrátí ke svým majitelům, kteří je pro výstavní účely laskavě zapůjčili. Některé z těchto exponátů projdou v průběhu této doby restaurátorskými a konzervátorskými dílnami tak, aby se v plné kráse mohly vrátit do interiérů hradu na začátku hlavní návštěvnické sezóny roku 2022. Ze současných zhruba šedesáti exponátů se vrátí 36 nejvzácnějších či nejtypičtějších motocyklů. Národní technické muzeum v Praze nabídlo Muzeu Vysočiny Pelhřimov na základě vzájemné dlouholeté spolupráce (na expozici motocyklů na hradě Kámen spolupracují obě organizace již od roku 1974) prohloubení kooperace a zapojení hradu Kámen do nově budované sítě elitních technických muzeí. Není vyloučeno, že se v budoucnosti dostane Pelhřimovské muzeum do „dobré společnosti“ tak výjimečných organizací jako jsou Národní technické muzeum v Praze, Technické muzeum v Brně, Hornické muzeum Příbram a některá další unikátní technická muzea. 


kámen

 • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu a Eduard Jozífek, odbor majetkový
  Krajský úřad Kraje Vysočina
  e-mail: tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 5.3.2020 / 5.3.2020

Počet návštěv: 1588
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • ZlatáJeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek