Cesta: Titulní stránka > Martin Hyský - radní Kraje Vysočina


 

Horolezec Radek Jaroš chce po Koruně Himaláje pokořit i Korunu světa

Radek Jaroš
Špičkový český horolezec a rodák z Nového Města na Moravě Radek Jaroš má nový cíl. Po úspěšně dokončeném projektu Koruna Himálaje, kdy bez použití přístrojů a výškových nosičů zdolal všech 14 „osmitisícovek“, chce postupně stanout na vrcholcích všech světadílů. Už v květnu vylezl na nejvyšší horu Severní Ameriky Denali a 3. září vyrazil pokořit nejvyšší bod Evropy Elbrus. Kraj Vysočina jeho odvážnou expedici podpoří částkou 100 tisíc korun.
 

 
 

„Kraj Vysočina dlouhodobě podporuje úspěšné reprezentanty kraje ve všech oblastech. Nicméně horolezectví je odvětvím, které stojí mimo všechny obvyklé kategorie, nemá svá mistrovství a není možné ho ani obvyklým způsobem měřit,“ uvedla ranní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová s tím, že Rada Kraje Vysočina dnes stotisícovou podporu schválila. Kraj Vysočina tak přispěje k tomu, aby se skupina jen několika málo jedinců, kteří dokázali pokořit Korunu Himaláje i Korunu Světa, rozrostla o nejlepšího horolezce z Vysočiny i celého Česka.


Radek Jaroš vyrazil na Elbrus ještě společně s dvěma dalšími členy Horolezeckého klubu Vysočina na kolech z novoměstské Vysočina Areny v sobotu 3. září. Pojedou tři tisíce kilometrů na kolech a už v sobotu zapojili i veřejnost s aktivitou pod názvem Na hranice s Radkem Jarošem. Nejmenší děti jely na hranice města, větší na hranice okresu, další až do cíle první etapy – na hranice Česka. Další odvážlivci a trénování sportovci si troufnou na hranice Slovenska, Maďarska, Bulharska, Turecka, Gruzie a nakonec Ruska. Celou tisícikilometrovou cestu pak ukončí výstup na Elbrus. Aktuálně ujetou trasu je možné sledovat na webových stránkách slavného horolezce.


Radek Jaroš se řadí mezi nejlepší lezce ve vysokých horách. O svých expedicích pořádá pravidelné přednášky, besedy, výstavy a prezentace, mimo jiné i ve školách a školských zařízeních, a dokáže tak mnoho mladých lidí nadchnout a motivovat ke správnému rozvoji. Radek Jaroš je hrdý patriot Vysočiny a náležitě ji také propaguje v celosvětovém měřítku. Je držitelem nejvyššího ocenění Kraje Vysočina - skleněné medaile a od roku 2015 také kamenné medaile. V roce 2014 Radek Jaroš zdolal poslední ze 14 osmitisícových vrcholů světa a patři mezi pouhých 15 lidí na světě, kteří tohoto významného úspěchu dosáhli. 
 

Příspěvky k dokumentu

počet příspěvků: 0
  • Předmět, Autor, Datum a čas, Číslo, Návštěv
  • Horolezec Radek Jaroš chce po Koruně Himaláje pokořit i Korunu světa
 

Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 6.9.2016 / 6.9.2016

Počet návštěv: 2244
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek