Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky > Kultura > Příspěvkové organizace zřizované Krajem Vysočina > Ohlédnutí za uplynulými roky > 2020


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ohlédnutí za uplynulými roky

Záložky hlavní nabídky

Vyberte:

Horácké divadlo Jihlava

 

 
 

Jaký byl rok 2020 z pohledu Horáckého divadla Jihlava rokem?

 

Stejně jako pro všechny obyvatele planety, byl i pro naše divadlo rok 2020 velkým překvapením. Vstupovali jsme do něj s dobrou diváckou základnou, příznivou kritikou odborné veřejnosti, řadou novinek pro návštěvníky, edukačními programy, dlouhodobě připravovaným nultým ročníkem Přehlídky divadelního dokumentu, nebo třeba smělými plány na oslavu 80. výročí zahájení činnosti českého Horáckého divadla na Vysočině.


V roce 2020 jsme v důsledku proti pandemických opatření přišli o téměř půl roku z obou střídajících se sezón, museli jsme se vzdát většiny plánovaných akcí a nahradit je plány novými, takovými, jaké nám situace dovolila. Zásadně jsme se zorientovali v on-line prostoru, jedinou, i když náhražkovou, cestou k divákům v době uzavření divadel. On-line proběhla například zmiňovaná oslava 80. výročí divadla či naše poslední premiéra z malé scény. V letních měsících jsme pak nasbírali velké zkušenosti s předvedením našich titulů v plenéru. Celý tým Horáckého divadla prokázal velkou schopnost přizpůsobit se daným podmínkám a efektivně využít všechny dostupné možnosti. Na podzim jsme během jednoho a půl měsíce uvedli tři premiéry na velké scéně, to je v tempo, které bylo ještě v roce 2019 nemyslitelné.


hdj

 

Ztráty, které rok 2020 divadlu přinesl, nezmizí, když o nich nebudeme mluvit. Vedle těch jistě závažných, ekonomických a vyčíslitelných vnímáme především ty neměřitelné, které spočívají v energii vyměňované mezi jevištěm a hledištěm, a ty považujeme za obrovské.

 

Která výstava/akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

 

Z našeho pohledu měla obrovský divácký ohlas právě ta letní představení venku. Oslovili jsme ke spolupráci jihlavskou ZOO, hrad Roštejn a hrad Kámen, tedy lokality, které jsme vytipovali jako vhodné k našim titulům Kniha džunglí, Osudy dobrého vojáka Švejka a Utrpení mladého Werthera. Ověřili jsme si, že umíme takové představení připravit i odehrát tak, že to je velký zážitek pro diváky i pro herce. A samozřejmě jsme bohatší o tu adrenalinovou zkušenost s počasím, tento rozměr „štěstí“ v našem divadle chybí J.

 

hdj

 

 

Co zajímavého připravujete pro rok 2021?

 

Stále není jasné, jak dlouho budou opatření trvat a jak vlastně bude návrat k veřejnému divadelnímu životu vypadat. Přirozeně plánujeme tituly na další, už 82. sezónu, kterou zahájíme v září. Na jaře uvedeme do života nový web divadla, který právě intenzivně připravujeme. A ať už se divadlo divákům otevře či neotevře, březnovou premiéru komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku! uvedeme každopádně, buď na živo, nebo opět on-line.


Na letní měsíce pak znovu připravujeme venkovní představení, už teď můžeme ohlásit Knihu džunglí v jihlavské ZOO, která měla vloni obrovský ohlas. Další tituly a místa se právě tipují.

 

Na co - kterou výstavu/projekt se těšíte nejvíce Vy osobně? Vaše očekávání, přání ...

 

Těším se velmi na obnovu společenského a kulturního života. Těším se na diváky v hledišti. Těším se na obyčejné lidské potkávání. Těším se na spoustu projektů, které už teď plánujeme, ale bez možnosti sdílet je s diváky, by ztratily význam.

 

 

Na otázky odpovídal: Mgr. Ondrej Remiáš, ředitel Horáckého divadla Jihlava, příspěvkové organizace; www.hdj.cz


 
 
Zodpovídá: Veronika Landsmanová
Vytvořeno / změněno: 26.1.2021 / 26.1.2021
Informace jsou aktuální

Počet návštěv: 253
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek